reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Najlepsze drzewa na tereny podmokłe to Jesion, Olcha i Topola. Nie dość, że pomogą one nieco zacienić działkę to jeszcze nieco osuszą grunt.

Jeśli nasza działka ma wysoki poziom wody gruntowej i gliniaste podłoże warto się zastanowić nad posadzeniem kilku drzew, które lubią takie warunki. Jesion, Olcha i Topola – dzięki dużej ilości gęstych korzeni pomogą nam nieco osuszysz glebę. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie na działki, gdzie np. woda zalewa piwnice. Choć nie jest to rozwiązanie które całkowicie rozwiąże problem. Wybór odpowiednich gatunków drzew, może jedynie w pewnym stopniu zapobiec podmakaniu działki.

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Jesion wyniosły

Drzewem dobrze rosnącym na gliniastym podłożu jest jesion wyniosły. Jest to drzewo liściaste mogące osiągać nawet 40 m wysokości (w warunkach domowych rośnie do ok. 10 m). Drzewo to jest dość łatwe w uprawie. Najlepiej rośnie na żyznej, wilgotnej glebie wapiennej. Stanowisko może być zarówno cieniste jak i nasłonecznione. Jesion wyniosły ma szeroką koronę składającą się z ciemnozielonych liści. Jego gęste i liczne korzenie przerastają glebę . Warto go sadzić w okolicach bagiennych, podmokłych lub zagrożonym zalaniem ponieważ jest to roślina intensywnie pobierająca wodę z gleby (potocznie nazywany jest pompą wodną). Dobrze sprawdza się przy osuszaniu gruntów wokół fundamentów i może żyć nawet do 250 lat.

Olcha

Olcha to kolejne drzewo, które świetnie radzi  sobie z wilgotną glebą i wysokim poziomem wody gruntowej. Olcha to drzewo z rodziny brzozowatych. Drzewa te mają specjalne brodawki korzeniowe, w których żyją promieniowce asymilujące wolny azot. Dlatego też olsze często sadzi się na nieużytkach o niskiej zawartości azotu w glebie. Olsze dobrze rosną na podmokłych glebach. Nie powinniśmy sadzić ich na podłożach wapiennych oraz glebach suchych i piaszczystych ponieważ wtedy przyjmują formę krzaczasta. Olsze są mrozoodporne, bardzo szybko rosną i dożywają średnio do 120 lat. Porastają brzegi rzek, stawów, rowów melioracyjnych oraz bagna. Sadzi się je na skarpach i stromych zboczach, które chroni przed erozją dzięki dużej ilość odrostów korzeniowych. Dlatego sprawdzą się na działkach o nierównym i pagórkowatym terenie.

Zobacz także: Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama