REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Drzewa. Fot. Fotolia.
Drzewa. Fot. Fotolia.

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze drzewa na tereny podmokłe to Jesion, Olcha i Topola. Nie dość, że pomogą one nieco zacienić działkę to jeszcze nieco osuszą grunt.

Jeśli nasza działka ma wysoki poziom wody gruntowej i gliniaste podłoże warto się zastanowić nad posadzeniem kilku drzew, które lubią takie warunki. Jesion, Olcha i Topola – dzięki dużej ilości gęstych korzeni pomogą nam nieco osuszysz glebę. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie na działki, gdzie np. woda zalewa piwnice. Choć nie jest to rozwiązanie które całkowicie rozwiąże problem. Wybór odpowiednich gatunków drzew, może jedynie w pewnym stopniu zapobiec podmakaniu działki.

REKLAMA

Zobacz także: Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Jesion wyniosły

Drzewem dobrze rosnącym na gliniastym podłożu jest jesion wyniosły. Jest to drzewo liściaste mogące osiągać nawet 40 m wysokości (w warunkach domowych rośnie do ok. 10 m). Drzewo to jest dość łatwe w uprawie. Najlepiej rośnie na żyznej, wilgotnej glebie wapiennej. Stanowisko może być zarówno cieniste jak i nasłonecznione. Jesion wyniosły ma szeroką koronę składającą się z ciemnozielonych liści. Jego gęste i liczne korzenie przerastają glebę . Warto go sadzić w okolicach bagiennych, podmokłych lub zagrożonym zalaniem ponieważ jest to roślina intensywnie pobierająca wodę z gleby (potocznie nazywany jest pompą wodną). Dobrze sprawdza się przy osuszaniu gruntów wokół fundamentów i może żyć nawet do 250 lat.

Olcha

Olcha to kolejne drzewo, które świetnie radzi  sobie z wilgotną glebą i wysokim poziomem wody gruntowej. Olcha to drzewo z rodziny brzozowatych. Drzewa te mają specjalne brodawki korzeniowe, w których żyją promieniowce asymilujące wolny azot. Dlatego też olsze często sadzi się na nieużytkach o niskiej zawartości azotu w glebie. Olsze dobrze rosną na podmokłych glebach. Nie powinniśmy sadzić ich na podłożach wapiennych oraz glebach suchych i piaszczystych ponieważ wtedy przyjmują formę krzaczasta. Olsze są mrozoodporne, bardzo szybko rosną i dożywają średnio do 120 lat. Porastają brzegi rzek, stawów, rowów melioracyjnych oraz bagna. Sadzi się je na skarpach i stromych zboczach, które chroni przed erozją dzięki dużej ilość odrostów korzeniowych. Dlatego sprawdzą się na działkach o nierównym i pagórkowatym terenie.

Zobacz także: Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Topola

Drzewem na wysoki poziom wody gruntowej jest również topola. Dobrze rośnie na glebach żyznych i zalewowych o zróżnicowanej zawartości próchnicy. W Polsce spotykane są takie odmiany jak: topola szara, topola biała, topola czarna, topola osika, topola berlińska, topola kanadyjska, topola balsamiczna i inne. Drzewa te rosną na wysokość 30 m. Ze względu na silnie rozwinięty system korzeniowy oraz liczne odrośla korzeniowe topola dobrze wchłania wodę i sprawdza się na terenach podmokłych. Drzewo ma cienką, gładką, zielonkawą korę, która z wiekiem staje się coraz bardziej popękana. Topole najczęściej można spotkać na podmokłych łąkach albo pastwiskach. Szybko wchłaniają wodę i umożliwiają ich uprawę.

Zobacz także: Iglaki – krzewy rosnące w donicach

REKLAMA

Mając nadzieję na osuszenie działki poprzez sadzenie drzew, należy pamiętać o tym, że drzewa chłonią wodę z gleby jedynie w trakcie swojego wzrostu. W okresie jesienno-zimowym, gdy wody jest najwięcej drzewa są w stanie spoczynku i w tym czasie jej nie pobierają. Najbardziej widocznym okresem, kiedy widać, że drzewo osusza teren  jest czas, kiedy drzewo osiągnie odpowiednią wielkość, zazwyczaj dzieje się tak po dopiero po kilkudziesięciu latach wzrostu.

Jeżeli mamy podmokłą działkę o dużej wilgotności gleby, samo sadzenie drzew nie wystarczy. Warto się wtedy zastanowić nad odpowiednim zmeliorowaniem działki np. za pomocą rowów odpływowych.

Zobacz także: Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA