| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Najlepsze drzewa na tereny podmokłe to Jesion, Olcha i Topola. Nie dość, że pomogą one nieco zacienić działkę to jeszcze nieco osuszą grunt.

Topola

Drzewem na wysoki poziom wody gruntowej jest również topola. Dobrze rośnie na glebach żyznych i zalewowych o zróżnicowanej zawartości próchnicy. W Polsce spotykane są takie odmiany jak: topola szara, topola biała, topola czarna, topola osika, topola berlińska, topola kanadyjska, topola balsamiczna i inne. Drzewa te rosną na wysokość 30 m. Ze względu na silnie rozwinięty system korzeniowy oraz liczne odrośla korzeniowe topola dobrze wchłania wodę i sprawdza się na terenach podmokłych. Drzewo ma cienką, gładką, zielonkawą korę, która z wiekiem staje się coraz bardziej popękana. Topole najczęściej można spotkać na podmokłych łąkach albo pastwiskach. Szybko wchłaniają wodę i umożliwiają ich uprawę.

Zobacz także: Iglaki – krzewy rosnące w donicach

Mając nadzieję na osuszenie działki poprzez sadzenie drzew, należy pamiętać o tym, że drzewa chłonią wodę z gleby jedynie w trakcie swojego wzrostu. W okresie jesienno-zimowym, gdy wody jest najwięcej drzewa są w stanie spoczynku i w tym czasie jej nie pobierają. Najbardziej widocznym okresem, kiedy widać, że drzewo osusza teren  jest czas, kiedy drzewo osiągnie odpowiednią wielkość, zazwyczaj dzieje się tak po dopiero po kilkudziesięciu latach wzrostu.

Jeżeli mamy podmokłą działkę o dużej wilgotności gleby, samo sadzenie drzew nie wystarczy. Warto się wtedy zastanowić nad odpowiednim zmeliorowaniem działki np. za pomocą rowów odpływowych.

Zobacz także: Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »