| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Kupno kosiarki – krok po kroku

Kupno kosiarki – krok po kroku

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę, co jest ważne dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania oraz jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Przeczytaj zanim kupisz.

Sposób zasilania

Kosiarki mogą być zasilane energią elektryczną lub spalinowo. Jeżeli kupimy np.: kosiarkę elektryczną zasilaną z gniazdka, to nieuniknione będzie korzystanie z przedłużacza. Ma to wpływ nie tylko na komfort i łatwość użytkowania, ale także na bezpieczeństwo (możliwość przypadkowego przecięcia kabla). Wygodniejszym rozwiązaniem jest kosiarka akumulatorowa, dzięki której unikniemy plączącego się przewodu. Ma ona jednak tę wadę, że akumulator potrzebuje określonego czasu na naładowanie, co może być irytujące, jeżeli będzie zmuszało do przerywania pracy na kilka godzin. Ten problem można rozwiązać kupując dodatkowy akumulator. Jeszcze inaczej sprawa wygląda z kosiarką spalinową – nie ma kabla, nie potrzeba w niej nic ładować, a jedyne o czym musimy pamiętać, to zapas benzyny. Minusem jest cena, nieprzyjemny zapach gazów spalinowych oraz (w przypadku tradycyjnych) nienajłatwiejszy sposób uruchamiania.

Zobacz także: Szlifierki – którą wybrać, zakup krok po kroku

Sposób uruchomienia

Kosiarki elektryczne – w tym przypadku zwykle wystarczy ją podłączyć do zasilania lub włożyć naładowany akumulator, a podczas samego koszenia dociskać odpowiednią dźwignię.

Kosiarki spalinowe – przed uruchomieniem należy uzupełnić bak paliwem, a potem wyłączyć ssanie i silnie szarpnąć linkę. Można kupić kosiarki spalinowe z rozrusznikiem sprężynowym lub elektrycznym, co znacznie ułatwia wystartowanie silnika.

Obudowa

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana:

Tworzywo sztuczne – zalety to brak problemu z rdzą i niska waga, wadą jest mniejsza trwałość, podatność na uszkodzenia.

Stal – zaletą jest wytrzymałość, wadą duży ciężar, korodowanie, odpryskiwanie farby.

Aluminium – zalety to lekkość, wytrzymałość i nierdzewnienie, wadą jest zazwyczaj cena.

Uchwyt

Ważne, żeby był ergonomicznie ukształtowany, wygodny, na tyle miękki, żeby przy dłuższym użytkowaniu nie powodował odcisków na dłoniach. Należy też sprawdzić, czy można regulować jego wysokość. Poza tym, w kosiarkach elektrycznych z kablem, powinien być specjalny zaczep, dzięki któremu użytkowanie będzie bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Koła

Rozmiar – duże koła z tyłu pomogą prowadzić kosiarkę po nierównościach, ale ogólnie im większe, tym łatwiejsze jest manewrowanie.

Tworzywo – ma znaczenie dla trwałości.

Łożyska – jeżeli koła są na nich osadzone łatwiej będzie prowadzić urządzenie.

Samojezdne – docenią je właściciele dużych, nierównych trawników.

Kosz

Zasadniczo, im większy, tym lepszy, bo rzadziej trzeba go opróżniać, dzięki czemu szybciej uporamy się z koszeniem. Kosze mogą mieć od 26 (kosiarki rotacyjne) do 350 (minitraktory) litrów pojemności i być wykonane z materiału lub tworzywa sztucznego. Zaletą materiałowych jest niska waga, plastikowe łatwiej można oczyścić.

Regulacja wysokości koszenia

Jest to ważne, bo trawy nie można jednorazowo skracać o więcej niż 1/3 wysokości, dlatego jeśli wyjątkowo “zapuścimy” trawnik, musimy inaczej niż zazwyczaj wyregulować wysokość koszenia. Skala regulacji to zazwyczaj 12–90 mm. Kosiarki mają różne możliwości regulowania – oddzielnie dla każdego koła, dla obu osi lub centralnie dla wszystkich.

Zobacz także: Odkurzacz do liści – jak wybrać odpowiedni?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »