reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?

Rodzaje folii do oczek wodnych – którą wybrać?

Folii dostępnych na rynku jest wiele. Mamy folie budowlane, folie z polietylenu (PE) folie z polichlorku winylu (PVC) oraz różnego typu membrany. Niestety nie wszystkie nadają się do budowy oczka wodnego. Większość z nich jest zbyt cienka i nie jest odporna na działanie promienie UV. Jaką w takim razie folię zakupić?

Planując kupno folii do budowy oczka wodnego, powinniśmy zakupić folię przeznaczona właśnie do tego celu.  Folie wytworzone pod kątem oczek wodnych są bardzo wytrzymałe i trwałe. Są także odporne na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie słoneczne, poza tym posiadają specjalną gwarancję.

Z pośród folii, dostępnych na rynku, które są przeznaczone do budowy oczek wodnych wyróżniamy: folie z polietylenu (PE), folie z polichlorku winylu (PVC) oraz specjalne membrany z gum syntetycznych (EPDM). Która będzie dla  nas najlepsza? 

Folie z polietylenu (PE)

To najtańszy rodzaj folii stosowany do wykonywania oczek wodnych. Niestety tego rodzaju folię są także najsłabsze jakościowo. W czasie zimy podczas działania niskich temperatur, zamarznięta na dnie zbiornika folia – może pękać. Podobnie sytuacja wygląda na brzegu, gdzie wywinięta na brzegach zbiornika folia, wystawiona jest na działanie promieni słonecznych  – to także może popękać.

Folia z polietylenu nie jest zbyt trwała. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj folii, może okazać się że po kilku sezonach będziemy musieli ją wymienić. Ze względu na małą wytrzymałość, folie z PE najlepiej jest stosować do przylegających do oczka ”ogrodów bagiennych”. Nie wymagają takiej szczelności, jak oczko wodne, a poza tym w ich przypadku folia chroniona jest dodatkowo warstwą ziemi.

Zobacz także: Rośliny do oczka wodnego – podwodne, pływające, bagienne i przybrzeżne

Folie polichlorku winylu (PVC)

To najpopularniejszy rodzaj folii stosowany do wykonywania oczek wodnych w ogrodzie. Folia z PVC jest mocna i wytrzymała. Nawet jeśli z jakiegoś powodu ulegnie uszkodzeniu, można ją nadpalić, klejąc ją za pomocą specjalnego kleju. Chcą wyłożyć nią małe oczko wodne – w zupełności wystarczy nam folia o grubości 0,5 mm, do budowy większego oczka – lepiej wykorzystać folię o gr. 1 mm, lub grubszą.

Z pośród folii z PVC dostępnych na rynku spotkamy folie w różnych kolorach: czarną, zieloną, niebieską, a także z nadrukiem np. imitującym żwir. Najlepiej wybrać folię czarną lub ciemnozieloną – te wyglądają najbardziej naturalnie.

Membrany z gum syntetycznych (EPDM)

Membrany EPDM (Etylo-Propylenewe-Dienowe-Monomery) to najlepsze jakościowo membrany dostępne na rynku przeznaczone do oczek wodnych. Choć na pierwszy rzut oka membrana EPDM przypomina folię, w rzeczywistości jest to, bardzo elastyczny i rozciągliwy materiał wykonany z syntetycznego kauczuku. Wytrzymałość membrany EPDM ocenia się na ok. 30–50 lat. Jest to najwytrzymalszy materiał dostępny na rynku do budowy oczek wodnych, niestety jest też dość drogi.

Zobacz także: Jak wybudować w ogrodzie staw do kąpieli?

Jak wybrać najlepszą folię i nie przepłacić?

Kupując folię do budowy oczka wodnego powinniśmy zażądać od sprzedawcy okazania specjalnych atestów od producenta, pozwalających na używanie danej folii w oczkach wodnych. Na rynku jest wielu nieuczciwych sprzedawców, którzy mają w swojej ofercie np. folie budowlane przeznaczone np. do izolacji tarasów i sprzedają ją jako folie do budowy oczek wodnych. Folie te mogą mieć w swoim składzie różne trujące chemiczne związki, które mogą szkodzić organizmom wodnym znajdującym się w oczku. Podczas zakupu folii, zwróćmy także uwagę na jaj kolor. W sprzedaży spotkamy różne odcienie folii od jaskrawo zielonych i niebieskich po takie z kolorowym nadrukiem. Wykonane z nich oczka wyglądają bardzo nienaturalnie. Najlepiej jest wybrać folię w kolorze czarnym lub ciemnej zieleni – te wyglądają najbardziej naturalnie.

mgr inż. Arkadiusz Prażmowski
oczkowodne.net

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oczko wodne. Fot. Shutterstock
Oczko wodne. Fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama