reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Odkurzacz do liści – jak wybrać odpowiedni?

Odkurzacz do liści – jak wybrać odpowiedni?

Odkurzacz do liści jest bardzo przydatnym urządzeniem. Zwłaszcza, gdy posiadamy bardzo dużą działkę bądź gdy drzewa w naszym sadzie gubią liście. Odkurzacz ogrodowy może być szczególnie przydatny w okresie jesiennym. Pomaga w utrzymaniu porządku i usprawnia pracę w ogrodzie Należy jednak pamiętać, że na wybór odpowiedniego odkurzacza do liści wpływa wiele czynników.

Odkurzacz do liści działa na tej samej zasadzie co zwykły, domowy odkurzacz. Idealnie sprawdza się przy porządkowaniu ogrodu, działki i sadu, gdzie znajdują się liczne drzewa i krzewy. Odkurzacz ogrodowy umożliwia zbieranie liści, suchej trawy, drobnych gałęzi, szyszek itp. czy też sprzątnięcie piachu ze ścieżek, podjazdów i palenisk.

Przeciętny model odkurzacza do liści posiada funkcję rozdmuchiwania, przydatną w przypadku gromadzenia liści w jednym miejscu, czy też rozdrabniania odpadów. Obie te funkcje sprawdzają się przy robieniu kompostownika.

Cechy odkurzacza ogrodowego

Najważniejszym parametrem odkurzacza do liści jest jego moc. Im większa powierzchnia działki, tym moc takiego odkurzacza ogrodowego powinna być większa. Spalinowe odkurzacze do liści posiadają większą moc niż odkurzacze elektryczne. Warto zwrócić uwagę na to czy nasz przyszły zakup wyposażony jest w przeciążeniowy wyłącznik termiczny. Jego zadanie polega na chronieniu silnika odkurzacza przed przegrzaniem i spaleniem.

Przy zakupie odkurzacza ogrodowego warto zwrócić uwagę także na masę urządzenia. Zazwyczaj odkurzacz do liści posiada pas do przewieszenia przez ramię. Cięższe modele mają zamontowane kółka lub szelki plecakowe.

Odkurzacz do liści musi być funkcjonalny! Powinien posiadać lekki i poręczny worek na liście zaopatrzony w suwak, który zapewni łatwe opróżnienie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa odkurzacz do liści powinien posiadać bezpieczny wyłącznik. Dzięki niemu nie pozostawimy włączonego urządzenia. Włącznik w odkurzaczu ogrodowym umożliwia zdmuchiwanie liści w odpowiednim kierunku i wydmuchiwanie ich z trudno dostępnych miejsc.

Zobacz także: Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Odkurzacz ogrodowy – elektryczny czy spalinowy

Spalinowe odkurzacze do liści są szczególnie polecane do terenów o dużej powierzchni z ograniczonym dostępem do elektryczności. Umożliwiają swobodne poruszanie się na zadrzewionych obszarach, dzięki czemu skracają czas pracy. Minusem odkurzaczy spalinowych jest konieczność częstej konserwacji, emitowanie spalin oraz głośna praca.

Elektryczne odkurzacze ogrodowe idealnie sprawdzają się na małych i średnich działkach. Do pracy w niewielkich, przydomowych ogródkach, graniczących z innymi posesjami. W przeciwieństwie do odkurzaczy ogrodowych spalinowych nie wymagają częstej konserwacji, pracują cicho i są proste w użyciu.

Jak pracować z odkurzaczem ogrodowym

Praca z odkurzaczem do liści nie jest trudna. Przed jej rozpoczęciem należy usunąć wszelkie twarde przedmioty z terenu pracy. Radzimy używać specjalnych słuchawek i okularów (zwłaszcza przy odkurzaczu spalinowym). Rozpoczynając pracę ze spalinowym odkurzaczem ogrodowym, warto pamiętać o uzupełnianiu zbiornika paliwa. Dołączony do urządzenia pas przekładamy przez ramię. Końcówkę dyszy odkurzacza ogrodowego należy trzymać około pięciu centymetrów nad powierzchnią, którą oczyszczamy. Przed opróżnieniem pełnego worka trzeba wyłączyć odkurzacz.

Odkurzacz ogrodowy jest pomocny przy usuwaniu liści z otwartej przestrzeni. Należy poruszać się ruchem wahadłowym jednocześnie zasysając je. W przypadku liści mokrych, w pierwszej kolejności, wykorzystujemy w odkurzaczu funkcję dmuchawy, a następnie je zasysamy.

Odkurzacz do liści jest idealnym rozwiązaniem dla ogrodników. Ułatwia i przyśpiesza pracę w ogrodzie. Odkurzacz ogrodowy zastępuje tradycyjne, męczące i czasochłonne metody porządkowania działki. Gdy decydujesz się na zakup odkurzacza do liści pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa: okularach, słuchawkach i bezpiecznym wyłączniku.

Zobacz także: Kosiarki do trawy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Paulina Kozak

Redaktor

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Liście. Fot. Fotolia
Liście. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama