reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Kosiarki do trawy – rodzaje

Kosiarki do trawy – rodzaje

Na rynku możemy spotkać różne modele kosiarek do trawy. Poszczególne kosiarki nadają się do różnych powierzchni trawnika np. kosiarka spalinowa świetnie sprawdza się przy koszeniu powierzchni powyżej 1000 m2. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniej kosiarki do trawy.

Wybierając kosiarkę powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Kosiarka powinna być odpowiednio dobrana do naszego trawnika i powierzchni jaką będzie miała za zadanie wykosić. Wybór kosiarki powinien być zdeterminowany rozmiarem naszej działki, równością terenu oraz tym, ile czasu możemy poświęcić na dbanie o trawnik. Podczas wyboru odpowiedniej kosiarki warto również porównać ceny samych kosiarek, sprawdzić budowę ich ostrzy, napędów oraz wyposażenia.

Podkaszarka

Podkaszarka jest urządzeniem działającym na zasadzie kosiarki. Może być elektryczna lub spalinowa. Jest lekka i łatwa w utrzymaniu. Podkaszarki sprawdzają się przy podkaszaniu rabat i trawy rosnącej w miejscach trudno dostępnych dla kosiarki. Utrzymanie podkaszarki jest łatwe. Zużytą żyłkę nylonową, która jest elementem ścinającym można szybko wymienić. Jednak przy korzystaniu z tego urządzenia musimy włożyć więcej wysiłku w koszenie.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Kosiarki – podział ze względu na ostrze

Kosiarki dzielimy ze względu na ostrze na bębnowe i rotacyjne. Kosiarki bębnowe sprawdzają się na niskich, równych trawnikach i małych często koszonych działkach. Ostrza kosiarek bębnowych umiejscowione są na bębnie kosiarki. Charakteryzują się tym, że mogą przycinać trawę nawet do 2,5 cm. Wady kosiarki bębnowej to: zapychanie się i wkręcanie się trawy przy koszeniu wysokich trawników. Dodatkowo, ten typ kosiarki nie sprawdza się przy nierównych terenach. Kosiarka rotacyjna jest wyposażona w płaskie noże, które obracają się pionowo. Dzięki temu doskonale radzi sobie z gęstą i z wysoką trawą znajdującą się na nierównych terenach.

Kosiarki – podział ze względu na napęd

Na rynku mamy do wyboru kilka typów napędu. Wyróżniamy kosiarki ręczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Każda z nich sprawdza się na innym rozmiarze działki, Kosiarki ręczne zalecane są do małych ogródków do 50 m2, natomiast kosiarki spalinowe do trawników o powierzchni powyżej 1000 m2. Kosiarki z napędem ręcznym są tanie, ciche i nie potrzebują zasilania. Praca takiej kosiarki polega na ruchu ostrzy połączonych z kołami, co pozawala na koszenie jedynie w czasie styczności kół z trawnikiem. Ten model kosiarki nie sprawdza się na nierównych terenach, przy koszeniu wysokiej trawy oraz na dużych działkach.

Kosiarki z napędem elektrycznym

Zaletami kosiarek z napędem elektrycznym jest ich niewielki rozmiar, co ułatwia używanie i przechowywanie, a także niska cena (najtańsze modele dostępne są już od 100 zł). Mają jednak mniejszą moc i szerokość koszenia (ok. 40 cm) niż kosiarki spalinowe. Dlatego, najlepiej sprawdzają się w czasie koszenia powierzchni do 500 m2. Wadami kosiarki elektrycznej są: kabel, który może utrudnić manewrowanie urządzeniem oraz spadek napięcia, które jest zależne od długości kabla. Im dłuższy kabel, tym napięcie mniejsze. Najlepsza długość to ok. 25 m. Dlatego kosiarka zasilana elektrycznie najlepiej sprawdza się na niewielkich powierzchniach.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama