REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pietruszka czy pasternak – jak je odróżnić?

Pietruszka.
Pietruszka.

REKLAMA

REKLAMA

Pietruszka korzeniowa i pasternak mają bardzo podobne korzenie, jednak wyraźnie różnią się smakiem. Bywają mylone przez klientów sklepów warzywnych, a nawet przez samych sprzedawców, którzy często błędnie opisują dostarczone im przez hodowców warzywa. Zobacz jak odróżnić pasternak od pietruszki?

REKLAMA

Liście

Najłatwiej jest odróżnić pasternak od pietruszki, jeśli kupujemy rośliny z nacią. Liście pietruszki są ciemnozielone, gładkie i pozbawione włosków. Pasternak ma liście jaśniejsze i pokryte od spodu włoskami.

Ilość nasion

Oba warzywa w pierwszym roku tworzą jedynie bogatą rozetę liści i korzeń spichrzowy. W obu przypadkach korzeń jest częścią jadalną. Korzenie obu roślin mogą przezimować bez specjalnej ochrony na polu pod śniegiem. Dopiero w następnym roku rośliny wydają pędy kwiatowe, kwitną, a potem owocują. W owocach znajdują się miniaturowe nasiona i tutaj ujawnia się kolejna różnica pomiędzy pasternakiem i pietruszką – pietruszka ma nasiona znacznie mniejsze, lecz jest ich dużo, bo około 900 w jednym gramie. Zaś w przypadku pasternaku w jednym gramie jest około 300 nasion.

Zobacz także: Uprawa warzyw a wielkość działki

Korzenie

Jeśli nie mamy możliwości obejrzenia naci warzyw, które kupujemy, powinniśmy dobrze przyjrzeć się korzeniom. Korzenie pietruszki są znacznie mniejsze niż korzenie pasternaku, dlatego bezpieczniej jest kupować mniejsze okazy, gdyż te wyrośnięte sprzedawane jako korzenie pietruszki, mogą okazać się pasternakiem. Kolejną różnicą w wyglądzie korzeni tych roślin jest fakt, iż pasternak w miejscu naci powinien mieć delikatne wgłębienie z ciemną obwódką. Pietruszka takiego wgłębienia nie posiada, dlatego dokonując zakupu warto przyjrzeć się miejscu, z którego wyrastała nać, gdyż wiele może nam ono wyjaśnić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Różnice w smaku

Jeśli mimo starań nie udało nam się odróżnić pasternaku od pietruszki, powinniśmy poczuć różnice w smaku. Smak pasternaku jest znacznie mniej wyszukany, słodkawy, zbliżony do marchewki. Pasternak zawiera dużo olejków lotnych i ma specyficzny, przyjemny zapach. Można go spożywać samodzielnie, ale też  w formie surówek i sałatek, a także jako zamiennik ziemniaków. Pietruszka jest znacznie bardziej aromatyczna, dlatego nie nadaje się do spożywania jako samodzielna potrawa, ale jest idealna do przyprawiania sałatek i zup sporządzonych z innych warzyw.

Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku


Koneserzy rozpoznać potrafią oba warzywa w stanie surowym po zapachu.

Zobacz także: Pomidory w ogrodzie – kolorowe odmiany, sadzenie, pielęgnacja

Zobacz także:  Odmiany marchwi – Paryska, Bolero, Major i inne

Zobacz także:  Pasternak – uprawa

Zobacz także:  Kukurydza w ogrodzie – uprawa

Zobacz także:  Ogórki w ogrodzie – uprawa

Zobacz także:  Kapusta – uprawa

Zobacz także:  Rzodkiewka – uprawa

Zobacz także:  Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Zobacz także:  Czosnek – uprawa

Zobacz także:  Boczniak – uprawa

Zobacz także:  Kalafior w ogrodzie – uprawa

Zobacz także:  Fasola szparagowa – uprawa

Zobacz także:  Inne warzywa - Porady

Na zdjęciu: pasternak. Fot. Fotolia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA