| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Odmiany wiśni

Odmiany wiśni

Drzewa wiśniowe znane są już od czasów prehistorycznych, kiedy popularne były na Środkowym Wschodzie. W Europie rozpowszechnili je Rzymianie. Drzewa wiśniowe najliczniej rosną we Wschodniej Azji. W Japonii, zwanej krajem kwitnącej wiśni, hodowane są głównie gatunki ozdobne. Hodowlę drzewek wiśniowych w Polsce rozpoczęto prawdopodobnie około X wieku. Kilka odmian cieszy się w naszym kraju szczególną popularnością.

Wiśnie w Polsce hodowane są w zasadzie od początku państwa polskiego, niektóre odmiany przypadły nam bardziej do gustu. Zachęcamy do zapoznania się z krótką charakterystyką.

Łutówka

Łutówka to najbardziej rozpowszechniona w Polsce odmiana wiśni. Często można spotkać ją w ogródkach działkowych. Rośnie wolno, a owocowanie u tej odmiany jest wczesne. Owocuje regularnie i obficie, wymaga jednak odpowiednio przeprowadzanego cięcia. Owoce są duże, kuliste lekko spłaszczone, barwy ciemnoczerwonej, idealne na przetwory. Odmiana ta jest wrażliwa na drobną plamistość, dlatego konieczna jest ochrona chemiczna. Łutówka jest odporna na mróz. Dojrzałość zbiorczą osiąga w ostatniej dekadzie lipca.

Groniasta z Ujfehertoi

Jest to odmiana o silnym wzroście i wcześnie rozpoczynającym się owocowaniu. Plonuje obficie w obecności zapylaczy. Owoce tej odmiany wiśni są średniej wielkości, kuliste, mają smaczny, kwaskowo–słodkawy miąższ. Odmiana groniasta z Ujfehertoi dojrzałość zbiorczą osiąga w drugiej połowie sierpnia. Odmiana odporna na mróz, nawet zawiązki owoców są mało wrażliwe na przymrozki.

Zobacz także: Truskawki – uprawa

Sabina

Odmiana Sabina charakteryzuje się silnym wzrostem, wcześnie wchodzi w okres dojrzewania. Owoce ma kuliste, nieco spłaszczone, ciemnoczerwone, bardzo smaczne i aromatyczne. Odmiana Sabina dojrzałość zbiorczą osiąga z początkiem lipca. Odporna na mróz, moniliozę i drobną plamistość.

North Star

Drzewka o słabym wzroście, owocowanie występuje dość wcześnie. Odmiana ta owocuje regularnie i obficie, a owoce są niewielkie, kuliste, ciemnoczerwone, doskonałe na przetwory. Odmiana ta dojrzałość zbiorczą osiąga z początkiem lipca. Średnia odporność na mróz i drobna plamistość liści.

Zobacz także: Brzoskwinie w ogrodzie – uprawa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »