REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cykoria w ogrodzie – uprawa

Cykoria.
Cykoria.

REKLAMA

REKLAMA

Cykoria sałatowa jest rośliną liściastą. Cykorię od sałaty odróżnia przede wszystkim to, że cykoria jest znacznie bogatsza w substancje odżywcze, szczególnie te cenne w okresie zimowym. Zobacz co warto wiedzieć o uprawie cykorii sałatowej?

Cykoria wytwarza rozetę liści i korzeń spichrzowy. Korzeń dorasta do 30 cm długości, jest stożkowaty i ostro zakończony. Częścią użytkową cykorii jest duży pąk liściowy zwany główką, który uzyskuje się poprzez pędzenie jednorocznych korzeni.

REKLAMA

Dlaczego warto jeść cykorię?

Cykoria jest niskokaloryczna i zawiera wiele cennych składników. Dostarcza naszemu organizmowi witaminę C, kwas foliowy (istotny zwłaszcza w diecie kobiet ciężarnych i planujących zajście w ciążę). Cykoria poprawia przemianę materii, a także stymuluje pracę wątroby i pęcherzyków żółciowych dzięki zawartości terpenoidów. Spożywanie cykorii korzystnie wpływa na funkcjonowanie nerek, dlatego stosuje się ją w infekcji dróg moczowych, ponadto działa moczopędnie, tonizująco, przeciwzapalnie. Cykoria znakomicie oczyszcza organizm z substancji toksycznych, dlatego zalecana jest dla osób cierpiących na schorzenia skórne, artretyzm, reumatyzm i skazę moczanową.

Zobacz także: 15 sposobów jak nie tracić witamin pochodzących z owoców i warzyw

Stanowisko

Cykoria jest wrażliwa na brak światła, dlatego pod jej uprawę wskazane jest stanowisko dobrze nasłonecznione.

Podłoże

Nasiona wysiewamy pod koniec maja lub na początku czerwca punktowo, co 8–10 cm na głębokość około 1,5 cm. Rzędy powinny być oddalone od siebie o 30–40 cm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Cykorię należy uprawiać w drugim lub w trzecim roku po zastosowaniu obornika. Ponadto wskazane jest nawożenie nawozami wieloskładnikowymi.

Podlewanie

Cykoria sałatowa szczególnie duże zapotrzebowanie na wodę ma w okresie wzrostu. Rośliny należy podlewać regularnie zwłaszcza w okresie suszy, a na pewno odwdzięczą się okazałym plonem.

Zobacz także: Warzywa w ogrodzie


Pielęgnacja

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie cykorii to odchwaszczanie i spulchnianie międzyrzędzi.

Zobacz także: Rzadkie warzywa ogrodowe

Cykoria zapiekana z parmezanem

Składniki:
4 cykorie
garść startego parmezanu
łyżka bułki tartej
pół łyżki masła
sok z połowy cytryny
sól
świeżo zmielony pieprz

Sposób przygotowania:
Cykorię obieramy z wierzchnich liści i kroimy wzdłuż na połówki, wycinając głąb, który jest gorzki. Spryskujemy uzyskane połówki sokiem z cytryny, aby nie zmieniły koloru i gotujemy cykorie na parze przez 2–3 minuty. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem i układamy w nim cykorie, doprawiamy solą, pieprzem, posypujemy parmezanem i tartą bułką. Zapiekamy przez 10 minut w piekarniku nagrzanym do 2000C, do momentu aż ser się rozpuści, a bułka zbrązowieje.

Zobacz także: Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA