REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

Justyna Hek
Pięknie zaprojektowany ogród uatrakcyjnia ofertę sprzedaży nieruchomości.  Fot. Bruk-Bet
Pięknie zaprojektowany ogród uatrakcyjnia ofertę sprzedaży nieruchomości. Fot. Bruk-Bet
Bruk-Bet

REKLAMA

REKLAMA

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie jest bardzo ważne. Powinniśmy pomyśleć o podzieleniu ogrodu na różne strefy już podczas jego projektowania. Możemy oddzielić rabaty kwiatowe od ogródka warzywnego żywopłotem z lawendy, a taras przysłonić częściowo pnączami. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Nie zapominajmy także o alejkach, które powinny być proste i dość szerokie aby były funkcjonalne. Podpowiadamy jak wyznaczyć ścieżki i granice w ogrodzie.

Tworzenie granic krajobrazu w ogrodzie

REKLAMA

Ogród to miejsce, które tak jak dom powinno być podzielone na jak najbardziej funkcjonalne sektory. Właśnie z tego względu dobrze jest wyznaczyć miejsce do pracy, relaksu, zabawy, a także to, które będzie wystawione na widok publiczny. Taki podział znacznie ułatwia na przykład niski żywopłot oddzielający ogródek warzywny od rabat z kwiatami lub płotek, wzdłuż którego posadzimy wysokie rośliny wymagające podpór. Nie musimy od razu odgradzać całego ogrodu i montować w nim bramek, ale dobrze jest oddzielić to, co wymaga oddzielenia. Jeśli chcemy zachować prywatność na tarasie pomyślmy o częściowym otoczeniu go trejażami – kratami ogrodowymi, po których będą się wspinać rośliny pnące efektownie wyglądające zarówno latem, jak i jesienią. To rozwiązanie sprawdzi się również wtedy, gdy taras zbudowany jest w nasłonecznionym miejscu – rośliny spowodują, że znajdziemy tam także zacienioną przestrzeń.

Zobacz także: Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Wyznaczanie alejek i ścieżek

Pierwszą podstawową rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć podczas planowania ścieżek w ogrodzie jest to, do jakich miejsc będziemy potrzebowali wygodnego dojścia. Połączmy utwardzoną, szeroką alejką dom z warzywnikiem, kompostownikiem, a także przestrzenią tarasu – jeśli nie znajduje się przy ścianie budynku. Możemy również stworzyć ścieżki, którymi da się spacerować po całym ogrodzie. W ten sposób łatwo pokażemy gościom wszystkie nasze rośliny. To ułatwi również pielęgnację posadzonych w pobliżu kwiatów. Zwróćmy uwagę aby alejki były dość szerokie, ze względu na to, że czasem musimy przewieźć po nich na przykład taczkę lub wózek dziecięcy. Szczególnie zadbajmy o odpowiednią wielkość podjazdu – dzięki temu łatwiej będzie z niego korzystać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Projektowanie ogrodu - GALERIA

Warto pamiętać, że ścieżki, w miejscach, w których nie jest to konieczne, nie muszą być zrobione z materiałów utwardzonych, takich jak kostka brukowa. Czasami wystarczy zasiać pas trawy przypominający alejkę pomiędzy rabatami. Uważajmy jednak, gdyż trawa potrzebuje regularnej pielęgnacji – taka ścieżka mimo swojej efektowności będzie wymagała sporo pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA