reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie staje się szczególnie ważne wówczas, gdy nasz ogród nie jest zbyt duży. Wtedy chcielibyśmy zagospodarować każdą, najmniejszą przestrzeń aby wszystko się w nim zmieściło. Warto pomyśleć o tym co umieścimy z przodu domu, a co za nim, jakiej wielkości będą ścieżki i rabaty, ile miejsca możemy przeznaczyć na taras czy trawnik. Podpowiadamy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w naszym ogrodzie.

Ogród z przodu domu

Część z przodu domu to najbardziej reprezentatywny fragment naszego ogrodu. Przeważnie w tym miejscu tworzymy efektowne rabaty, sadzimy ozdobne krzewy lub zostawiamy pustą przestrzeń – uprawiamy idealny trawnik. Pamiętajmy jednak, że przednia część ogrodu także może być zagospodarowana. Zwłaszcza wtedy, gdy nasz ogród otoczony jest żywopłotem albo dobrze osłaniającym płotem. W takiej sytuacji możemy sobie pozwolić na stworzenie tego miejsca zgodnie z upodobaniami. Jeśli akurat część ogrodu przed domem należy do najlepiej oświetlonych i najcieplejszych, właśnie tam ustawmy altanę lub stwórzmy miejsce zabaw dla dzieci. Innym sposobem na wykorzystanie tej przestrzeni jest stworzenie łąki kwietnej, która niewątpliwie będzie wyglądała bardzo efektownie. Niezależnie od planów pamiętajmy, że nie należy zasłaniać okien, a także sadzić zbyt wielkiej ilości roślin – mogą być później trudne w uprawie.

Zobacz także: Projektowanie ogrodów – vademecum

Jeśli mieszkamy na osiedlu domków jednorodzinnych, zanim przystąpimy do zmian w przedniej części ogrodu, upewnijmy się, że będzie to zgodne z prawem. Na niektórych osiedlach ogród przed domem musi być zagospodarowany w określony sposób.

Efektownie wyglądające rośliny jadalne

Ogródek warzywny nie musi wyglądać stereotypowo. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej inwencji. Jeśli nasze warzywa posadzimy grupami na grządkach tworzących ciekawy układ kwadratów lub prostokątów uzyskamy ciekawy efekt. Dodatkowo możemy również pomyśleć o rozdzieleniu poszczególnych gatunków sadzonkami ziół, które sprawią, że ogródek stanie się jeszcze bardziej ozdobny. Tak zaplanowany warzywnik nie musi być uprawiany z tyłu domu, równie ciekawie będzie wyglądał w przedniej części ogrodu lub bocznej, z reguły niezagospodarowanej.

Zobacz także: Ogród na górce

Obszar po bokach domu

Obszary po bokach domu przeważnie pozostawiamy obsiane trawą lub tworzymy na nich alejki umożliwiające przejście do drugiej części ogrodu. Jeśli jednak przestrzeń jest wystarczająco szeroka, możemy pomyśleć o postawieniu tam ławki do odpoczynku albo ciekawie wyglądającej figury z kamienia. W przypadku gdy obszar jest dość wąski i ciemny, użyjmy optycznych sztuczek aby nieco go powiększyć. Pomalujmy płot jasną farbą, zainstalujmy lustra wewnętrzne lub stwórzmy niewielką rabatę z kolorowymi kwiatami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama