| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ogród – pielęgnacja w marcu

Ogród – pielęgnacja w marcu

Marzec to miesiąc kojarzony przede wszystkim z nadejściem wiosny – przyroda wówczas budzi się do życia. Ze względu na to powinniśmy pomyśleć o swoich ogrodach. Odkrywamy grządki, przekopujemy je, sadzimy nowe rośliny, przycinamy krzewy i drzewa. Nie zapominajmy także o ogródkach warzywnych. Podpowiadamy jak pielęgnować ogród w marcu.

Zabiegi pielęgnacyjne na marzec

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jaki wykonujemy w marcu jest przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych. Jeśli poza ogrodem ozdobnym posiadamy także ogród z drzewami owocowymi, to dobry moment na prześwietlenie Wiśni, Śliwy czy Czereśni. Na wiosnę warto również zasilić nasze rośliny nawozami organicznymi, na przykład kompostem. Pod drzewami, krzewami i na grządkach rozkładamy nawóz – jego warstwa powinna wynosić około 3 cm. Możemy również zająć się nawożeniem trawnika, jeśli uznamy to za konieczne. Dodatkowo, jeśli chodzi o trawnik, należy usunąć filc, który zgromadził się na nim przez zimę. Najłatwiej zrobić to grabiąc całą powierzchnię trawnika. Warto także pomyśleć o napowietrzaniu. Marzec to dobry moment na wapnowanie gleby – o ile nie przeprowadziliśmy go jesienią. W tym miesiącu istotne jest również przygotowanie podłoża na rabaty. Przekopanie ziemi z torfem, kompostem i obornikiem niewątpliwie wywoła dobry efekt – nasze rośliny będą lepiej rosły.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – byliny i rośliny jednoroczne

Sadzenie roślin w ogrodzie

Marzec to idealny czas na sadzenie krzewów ozdobnych, które zrzucają liście na zimę, na przykład Róż, ale także bylin kwitnących latem i jesienią. W tym miesiącu możemy posadzić również krzewy owocowe takie jak Maliny lub Jeżyny. Jeśli planujemy stworzenie małego sadu, posadźmy już teraz Morele i Brzoskwinie.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Wysiew nasion

Początek marca to okres kiedy możemy wysiewać do pojemników rośliny ozdobne – pod warunkiem, że na razie będziemy je trzymać w ciepłym pomieszczeniu. Do takich roślin należą Petunie, Żeniszki, a także Werbeny. W okolicach połowy miesiąca pomyślmy o wysiewie Czubatki ubiorkolistnej, Diaskii, Groszku pachnącego, Lwiej paszczy, Portulaki, Tunbergii oraz Wilców. Pod koniec marca siejemy wprost do gruntu Nagietki, Chabry, Ślazówki, Maki polne i Maczki kalifornijskie. Możemy się również pokusić o wysiew do pojemników kwiatów letnich, pamiętajmy jednak, że należy je trzymać w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli się na to zdecydujemy, wysiejmy Nastrucję, Tytoń ozdobny, Kapustę ozdobną, Astry letnie, Szałwię,  Cynię lub Aksamitki. W marcu wysiewa się także warzywa i zioła do zimnego inspektu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »