| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Sekator – zakup krok po kroku

Sekator – zakup krok po kroku

Sekator to niewątpliwie jedno z podstawowych narzędzi potrzebnych nam do pracy w ogrodzie. Możemy wybierać spośród sekatorów nożycowych, kowadełkowych, jednoręcznych, dwuręcznych lub tyczkowych – wszystko zależy od naszych potrzeb. Zwróćmy także uwagę na to, z jakiego materiału wykonano ostrza i czym pokryte są rączki. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy sekator do naszego ogrodu.

Kiedy wykorzystujemy sekator

Sekator przydaje się zwłaszcza wiosną. To właśnie wtedy przycinamy drzewa liściaste i krzewy. Przed kupnem sekatora powinniśmy  zastanowić się, jaki będzie nam najbardziej potrzebny, a także pomyśleć o tym, czy nie kupić dwóch różnych sekatorów.

Rodzaje sekatorów – podział ze względu na ilość ostrzy

Do najpopularniejszych rodzajów sekatorów należą sekator nożycowy i sekator kowadełkowy. Sekatory nożycowe nazywane są także dwuostrzowymi. Jedno z ostrzy ma kształt haka, zaś drugie jest nieco wygięte. Oba zachodzą na siebie dając tym samym efekt podobny do nożyczek – stąd nazwa. Na rynku możemy również spotkać takie, które wyposażone są w dodatkowe ząbki przytrzymujące ciętą gałąź. Sekatory nożycowe nadają się najlepiej do cięcia młodych, jednorocznych pędów.

Zobacz także: Nowoczesne narzędzia ogrodnicze – zestawy

 Sekatory jednoostrzowe – druga nazwa używana na określenie sekatorów kowadełkowych – sprawdzają się przy przycinaniu pędów starszych i zdrewniałych. Ze względu na to, że posiadają tylko jedno ostrze, nie są tak dokładne jak dwuostrzowe. Sekatory kowadełkowe składają się z metalowej stalnicy i ostrza, które jest do niej dociskane w momencie cięcia.

Podział sekatorów ze względu na wykorzystanie

Do drugiego podziału sekatorów zaliczamy sekatory jednoręczne, dwuręczne i tyczkowe. Jednoręczne wykorzystujemy do cięcia młodych pędów o średnicy do 30 mm. Dwuręczne przydadzą się, gdy musimy obciąć nieco grubsze gałęzie. Poradzą sobie z gałęzią o półcentymetrowej średnicy. Zaś sekatory tyczkowe sprawdzą się podczas przycinania wysokich drzew – dzięki teleskopowej rączce możemy nimi przycinać drzewa, których konary rosną nawet 6 m nad ziemią.

Zobacz także: Drewniane ozdoby do ogrodu

Wybór sekatora – na co zwrócić uwagę

Przy kupnie sekatora zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, z jakich materiałów jest wykonany. Wybierzmy taki, którego ostrza są pokryte teflonem – teflon zwiększy precyzyjność cięcia, a także zmniejszy tarcie. Jeśli rączki będą zrobione z aluminium, całe narzędzie będzie lżejsze i tym samym łatwiej będzie go trzymać. Komfort użytkowania zwiększy również pokrycie rączek powłoką antypoślizgową.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »