reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – kwiat wiosenny

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – kwiat wiosenny

Śniedek baldaszkowaty to roślina, która zakwita pod koniec kwietnia i cieszy nas swoimi efektownymi kwiatami aż do końca maja. Jego gwiaździste, białe, zebrane w wiechy kwiaty otwierają się i zamykają w ciągu dnia. Śniedki bardzo ładnie wyglądają na obrzeżach rabat ze względu na to, że należą do dość niskich roślin. Pamiętajmy – Śniedki nie są mrozoodporne. Podpowiadamy jak hodować Śniedki we własnym ogrodzie.

Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem do uprawy Śniedka baldaszkowego będzie stanowisko słoneczne, choć roślina poradzi sobie także w miejscach półcienistych. Jeśli chodzi o glebę, roślina preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste, lekkie, próchnicze i dość przepuszczalne. Ze względu na niewielką wysokość Śniedków – 20–30 cm szypułki, na których znajdują się baldachogrona – rośliny te świetnie nadają się na obwódki rabat i do uprawy w ogródkach skalnych. Mogą być hodowane także w pojemnikach lub na kwiat cięty. Śniedki, co niewątpliwie jest ich zaletą, bardzo szybko się rozrastają tworząc tym samym piękny kobierzec. Pamiętajmy jednak, że Śniedki są otwarte tylko przez kilka godzin w ciągu dnia, później kwiaty się zamykają.

Zobacz także: Galtonia Candicans – roślina na wiosnę

Podlewanie

Śniedki podlewamy umiarkowanie w okresie spoczynku, gdyż podłoże nie może być zbyt wilgotne. Większą wilgotność gleby zapewniamy im w okresie wegetacji.

Przesadzanie

Śniedki nie wymagają przesadzania jeśli zimują w gruncie. Jeśli zaś w okresie zimowym przenosimy cebule tych roślin do pomieszczeń, na wiosnę możemy je posadzić na innym stanowisku – ważne aby spełniało ono wymagania Śniedków.

Nawożenie

Śniedki wymagają regularnego nawożenia. Najlepiej w tym celu stosować nawozy wieloskładnikowe.

Rozmnażanie

Śniedki rozmnażamy poprzez podział cebul – oddzielamy cebulki przybyszowe od cebul matecznych. Cebule sadzimy wprost do gruntu albo we wrześniu, albo wczesną wiosną. Umieszczamy je na głębokości od 6 do 10 cm w zależności od rodzaju gleby i wielkości samej cebuli. Nie musimy się obawiać, że Śniedki przemarzną. Rośliny są odporne na niskie temperatury.

Zobacz także: Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Pielęgnacja

Śniedki są zaliczane do mało wymagających roślin. W zależności od tego, czy wybierzemy odmiany zimujące w gruncie czy nie, powinniśmy je odpowiednio pielęgnować w okresie zimowym. W przypadku Śniedków zimujących w gruncie należy pomyśleć o przykryciu roślin tunelem foliowym, który będzie stanowił zabezpieczenie przed mrozami i pozwoli roślinom na dalszą wegetację. Cebule innych odmian wykopujemy, osuszamy i przechowujemy w pomieszczeniu o temperaturze wynoszącej ok. 7°C.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JP Business Law Firm

obsługa prawna biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama