| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Skorzonera – uprawa

Skorzonera – uprawa

Skorzonera to w naszym kraju wciąż bardzo rzadkie warzywo. Skorzonera jest źródłem wielu, bardzo cennych składników mineralnych oraz witamin. Roślina ta dobrze znosi niskie temperatury i może zimować w gruncie. Jak uprawiać skorzonerę we własnym ogródku?

Skorzonera należy do rodziny astrowatych, w smaku przypomina szparagi. Wykształca długi, cylindryczny korzeń o ciemnobrązowej lub brązowo–czarnej skórce. Jeżeli plon jest korzystny, korzeń osiąga długość 30 cm o średnicy 3 cm. Skorzonera zawiera biały sok mleczny i jest bardzo delikatna w smaku i lekkostrawna. Ponadto, jest bardzo zdrowa, gdyż zawiera wysoką zawartość składników mineralnych – żelazo, fosfor, sód, magnez, chlor i wapń – oraz karoten i wiele cennych witamin – E, B1, B2 i C.

Stanowisko

Skorzonera dobrze rośnie w niskich temperaturach. Choć siewki są wrażliwe na mróz roślina może zimować w gruncie. Zalecana się siać skorzonerę w miejscu słonecznym. W okresie intensywnego wzrostu korzeni (połowa czerwca – koniec sierpnia) jest bardzo wrażliwa na suszę.

Zobacz także:  Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Podłoże

Skorzonera ma duże wymagania glebowe. Gleba powinna być pulchna, przewiewna, a teren, na którym sieje się skorzonerę nie może być podmokły. Najlepsze są próchnicze, gliniasto-piaszczyste i piaszczysto-gliniaste, jak również piaszczyste gleby torfowe.

Skorzonera nie powinna być uprawiana po marchwi, pomidorach, selerach, warzywach kapustnych i szpinaku. Jako przedplon można użyć gleby po porach, cebulach, ogórkach, fasolach i sałacie głowiastej.

Zobacz także:  Seler – uprawa

Wysiew

Jeżeli tylko warunki na to pozwalają, skorzonera może być siana już pod koniec lutego. Najpóźniej w połowie marca do początku kwietnia. 2 g nasion wystarczają na obsadzenie 1 m2. Pojedyncze nasiona dobrze jest sadzić w rzędach o odległości 30 cm, w rzędzie co 2–3 cm. Roślina wschodzi po okresie 2–3 tygodni. Wówczas należy przerywać siewki, pozostawiając po jednej roślinie co 5–6 cm.

Nawożenie

Skorzonerę powinno się uprawiać w drugim lub w trzecim roku po oborniku. Jeżeli ziemia jest o niskiej zawartości próchnicy, wówczas możemy dać obornik na jesieni lub kompost wiosną. Nawozy mineralne zaleca się na tydzień do dziesięciu dni przed siewem.

Skorzonera wymaga gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, ale jest wrażliwa na wapń. Wapnowanie należy przeprowadzić na roślinach poprzedzających uprawę.

Podlewanie

W celu zapewnienia sobie dobrego plonu, należy dbać o równomierną wilgotność gleby. W tym celu należy, od połowy lipca do początku września, czterokrotnie lub pięciokrotnie podlewać roślinę po około 25 litrów na 1 m2.

Zobacz także:  Kapusta – uprawa

Pielęgnacja

Skorzonera powinna również być dobrze odchwaszczana, gdyż w początkowym etapie jej przyrost jest niewielki i może zostać zagłuszona. Stale spulchniana gleba nie zaskorupia się, a warzywo lepiej rośnie.

Gotowana skorzonera

Składniki:
500g świeżej skorzonery
bułka tarta lub masło

Przygotowanie:

Skorzonerę obiera się z ciemnej skórki i wrzuca do zimnej, lekko osolonej wody. Gotujemy do miękkości i podajemy z bułką tartą lub z masłem. Skorzonera dobrze smakuje podana z mięsem lub rybami.

Zobacz także: Cebula – uprawa

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Warzywa. Fot. Fotolia
Warzywa. Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »