REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogórki w ogrodzie – uprawa

Ogórki  Fot. Fotolia
Ogórki Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawa ogórków nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Ogórkom trzeba zapewnić odpowiednie stanowisko – ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru oraz pilnować terminów siewu. Co jeszcze jest ważne przy uprawie ogórków?

Dlaczego warto jeść ogórki?

Ogórki zawierają sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, biotynę, witaminy: B1, B2, B6, B12, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy. Zawierają bardzo dużo wody (98,8%), dlatego warto je spożywać latem, kiedy nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na płyny. Ogórkom przypisuje się właściwości regulujące pracę serca, wątroby i nerek. Zarówno świeże, jak i konserwowe ogórki sprzyjają lepszemu przyswajaniu potraw, ponieważ stymulują wytwarzanie soków żołądkowych. Kiszone ogórki są bogate w witaminę C, która jest wytwarzana przez bakterie w procesie kiszenia.

REKLAMA

Stanowisko

Najlepiej uprawiać ogórki w miejscu ciepłym słonecznym i zacisznym (wskazana jest południowa strona ogrodu). Rośliny te mają wysokie wymagania cieplne, giną poniżej 2°C, a do wykiełkowania potrzebują temperatury minimum 12°C. Optymalna temperatura do rozwoju to około 25 °C. Ogórki można osłonić od wiatru siejąc równolegle rzędy sałaty lub kalarepy.

Podłoże

Najkorzystniejszym podłożem pod uprawę ogórków jest gleba ciepła i żyzna, bogata w próchnicę. Ogórki wymagają obojętnego pH gleby. Na glebach ciężkich, mokrych i nieprzewiewnych uprawa ogórka nie udaje się.

Ogórków nie należy uprawiać na tym samym miejscu częściej niż co 4 lata.

Wysiew

Nasiona wysiewa się bezpośrednio do ziemi w drugiej połowie maja, gdy gleba jest odpowiednio ciepła i nie występują nocne przymrozki. Istnieją dwa sposoby siewu ogórków: gniazdowy i rzędowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Marchew – uprawa

REKLAMA

    Siew gniazdowy
Nasiona wysiewamy co 30 cm, wkładając po kilka nasion. Najlepiej jeśli dwa rzędy znajdują sie w odległości 60 cm od siebie, a potem następuje przerwa 120 cm i znów dwa rzędy bliżej siebie. Po siewie glebę należy podlewać, warto dodatkowo przykryć ją folią, co zapewni nieco wyższą temperaturę. Po wytworzeniu pierwszej pary liści usuwamy część roślin tak, aby zostało 5–7 siewek na długości metra.

    Siew rzędowy
W tym przypadku nasiona sieje się gęściej, bo co 5 cm. Przy siewie rzędowym również dwa rzędy powinny znajdować się w odstępach 60 cm, potem przerwa 120 cm i dwa następne rzędy po 60 cm. Po wysianiu glebę podlewamy i przykrywamy folią. Po wytworzeniu pierwszej pary liści rośliny przerywamy, tak aby na długości metra pozostało 5–7 siewek.


Nawożenie

Przygotowując się do uprawy ogórków, warto ziemię użyźnić obornikiem. Ogórki mają wysokie zapotrzebowanie na fosfor, dlatego też dobrze jest przed wysianiem zasilić glebę nawozem azotowym, fosforowym i potasowym w dawce po 300 g nawozów.

Podlewanie

Ogórki do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo wody, dlatego trzeba dbać o regularne i obfite nawadnianie, zwłaszcza w okresie suszy. Jedynie na początku wzrostu rośliny nie należy jej zbyt mocno i często podlewać. Szczególnie istotne jest nawadnianie w okresie kwitnienia i tworzenia owocu.

Szkodniki i choroby

Szkodnikiem najczęściej atakującym ogórki jest mączniak rzekomy.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Pielęgnacja

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie ogórków to nawadnianie i zbieranie na bieżąco dojrzałych okazów. Chcąc zapewnić rosnącym ogórkom jeszcze lepsze warunki, możne je uprawiać na podwyższonych zagonach. Na całej długości zagonu przewidzianego pod uprawę kopiemy rów o szerokości 50 cm i głębokości około 15 cm. Rów ten wypełniamy obornikiem i przykrywamy wykopaną glebą. Tak utworzony wał powinien wystawać około 15–20 cm ponad powierzchnię gruntu.

Chłodnik ogórkowy z czosnkiem

Składniki:
10 dag ogórka zielonego
1 ząbek czosnku
1 mała cebulka
100 ml mleka
6 łyżek jogurtu
łyżka białego wina
sok z cytryny
sól ziołowa
koperek do posypania

Przygotowanie:
Czosnek należy rozgnieść, cebulkę posiekać i połączyć z czosnkiem. W drugim pojemniku wymieszać mleko, jogurt i wino. Potem dodać pastę czosnkowo-cebulową. Ogórki zetrzeć na tarce, zostawić kilka plasterków do dekoracji. Na koniec zupę przyprawić sokiem z cytryny, solą ziołową i posypać koperkiem. Przed podaniem schłodzić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    REKLAMA

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    REKLAMA

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA