Kategorie

Truskawki – uprawa

Truskawki Fot. Fotolia
Fotolia
Truskawki (Fragaria ananassa) uprawiane są we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego ze względu na smaczne owoce. Owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Z owoców truskawek wytwarza się dżemy, kompoty oraz mrożonki, a liście suszy się na herbatę. Co warto wiedzieć o uprawie truskawek?

Dlaczego warto jeść truskawki?

Truskawki zawierają cenne substancje: witaminy (zwłaszcza witaminę C), antocyjany, fosfor, pektyny, minerały oraz rozpuszczalny w wodzie błonnik, który obniża poziom cholesterolu i neutralizuje substancje toksyczne. Ponadto dojrzałe owoce bogate są w bromelię (enzym o szerokim działaniu przeciwzapalnym).

Stanowisko

Pod uprawę truskawek najlepiej przeznaczyć pole wolne od perzu i innych chwastów trwałych, ponieważ po posadzeniu sadzonek zwalczanie takich chwastów jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy wzrost i owocowanie truskawek uzyskuje się na stanowiskach słonecznych, w cieniu rośliny te słabiej kwitną i owocują, a ich owoce są mniej słodkie i aromatyczne.

Zobacz także:  Marchew – uprawa

Podłoże

Reklama

Truskawki wymagają gleb lekkich i przewiewnych, wilgotnych i zasobnych w próchnicę. Są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego źle rosną na lekkich piaskach, które szybko wysychają. Najbardziej służy truskawkom gleba o pH wahającym się od 5,5 do 6,5. Najlepiej sadzić truskawki po łubinie, gorczycy, rzepaku ozimym i zbożach. Truskawek nie powinno się sadzić po malinach, ogórkach, brokułach, pomidorach, kapuście i tytoniu.

Truskawki mają płytki system korzeniowy, przez co są bardziej podatne na mróz niż inne rośliny. Szczególnie niebezpieczne są dla truskawek przymrozki wiosenne, które uszkadzają kwiaty i zmniejszają owocowanie. Aby nie dopuścić do nadmarzania, należy zaraz po pierwszych mrozach w końcu listopada, kiedy tylko zamarznie powierzchnia gleby, przykryć całą plantację truskawek słomą, torfem lub resztkami roślinnymi, nie zawierającymi nasion chwastów. Taka okrywa ochroni truskawki przed przemarznięciem w czasie zimy.

Sadzenie

Truskawki należy sadzić w odległościach 50 na 30 lub 35 cm. Sadzenie truskawek w rzędy jest wygodne, ponieważ ułatwia uprawę gleby i usuwanie chwastów. Najczęściej sadzi się je w sierpniu. Jeśli po posadzeniu obficie się je podleje, to czasami jeszcze tego samego roku wytwarzają się wąsy. Wąsów tych nie należy usuwać, jeśli jednak wytworzą się na nich kwiatostany, trzeba je bezwzględnie zerwać.

Nawożenie

Przed rozpoczęciem uprawy truskawek należy dostarczyć glebie dużej dawki obornika. Później corocznie nawozimy azotem (2–4 kg nawozu azotowego) oraz potasem (2–4 kg soli potasowej). Nawozy należy rozsypywać na wiosnę między rzędami truskawek lub pomiędzy poszczególnymi roślinami, przykrywając je płytko. Ponadto warto corocznie, najlepiej na przełomie sierpnia i września, nawozić truskawki przegniłym obornikiem lub kompostem.

Zobacz także: Pomidory – uprawa

Podlewanie

Truskawki należy podlewać w czasie suszy.

Rozmnażanie

Rośliny macierzyste we wszystkich odmian truskawek tworzą rozłogi (tzw. wąsy) długości 30 do 60 cm, na których powstają okazy potomne. Kiedy długość wąsów osiągnie 40 cm, można wybrać najsilniejsze rośliny potomne i przymocować je do ziemi za pomocą klamerek z drutu i obsypać ziemią. Po ukorzenieniu, na które rośliny potrzebują 4–6 tygodni, można odłączyć je od rośliny macierzystej.

Truskawki w jednym miejscu należy uprawiać nie dłużej niż 3–4 lata.

Pielęgnacja

Zabiegiem pielęgnacyjnym polecanym w uprawie truskawek jest ściółkowanie truskawek pociętą słomą, które umożliwia uzyskanie czystych i zdrowych owoców. Ściółka dba również o glebę, zachowując jej odpowiednia temperaturę i wilgotność. Ściółkę rozkładamy pod koniec kwietnia, po zbiorach mieszamy z ziemią, przyczyniając się do wzrostu próchnicy. Często stosowanym zabiegiem jest koszenie liści, które przyczynia się do zwiększenia plonów w roku następnym. Należy pamiętać także o usuwaniu rozłogów oraz liści zainfekowanych przez choroby, a także przejrzałych owoców.

Truskawki w sosie waniliowym

Składniki:
20 dag truskawek
3/4 szklanki mleka
15 kropli esencji waniliowej
łyżeczka mąki pszennej
łyżeczka cukru

Przygotowanie:
Połowę mleka zagotować z esencją, dodać mąkę wymieszaną z pozostałym mlekiem. Całość gotować do uzyskania konsystencji śmietany, cały czas mieszając (około 3 minuty). Truskawki umyć i odsączyć, polać sosem i posypać cukrem.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

  Frankowicz pozwał bank - domaga się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

  Kredyty we frankach. Złożyłem pozew przeciwko bankowi o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z rat zapłaconych przez okres spłaty kredytu - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

  Kuba Karliński: Szał na nieruchomości weekendowe trwa [PODCAST]

  Jak szukać odpowiedniej działki pod wymarzony dom. A może lepiej domu nie budować, tylko od razu taką działkę sprzedać? Zawiłości inwestycji na nieruchomościach wyjaśnia Kuba Karliński, który jest gościem podcastu.

  Ustawa "odorowa" od 2022 roku

  Ustawa "odorowa". Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt tzw. ustawy odorowej. Nowe przepisy określają na 500 m minimalną odległość, w jakiej może być zbudowana duża ferma zwierząt, aby zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

  Ustawa odległościowa - uelastycznienie zasady 10H

  Projekt tzw. ustawy odległościowej mającej na celu uelastycznienie zasady 10H (zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej) powinien trafić do parlamentu we wrześniu lub październiku 2021 r. - oceniła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. W projekcie przyjęta zostanie bezwzględna minimalna odległość (500 m) nowej elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych.

  Kontrola nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa

  Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa. Rząd chce wzmocnić kontrolę nad prawidłowym gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa, a także uprościć procedury z tym związane - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%[1]. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%[2] Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

  Jak współpracować z podwykonawcami na budowie?

  Współpraca z podwykonawcami na budowie. Inwestycje budowlane to nierzadko wieloetapowe i długotrwałe projekty, które wymagają koordynacji różnych obszarów. Takie budowy opierają się więc na współpracy generalnego wykonawcy z podwykonawcami i uzupełnianiu się różnych, wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach dostawców. Koordynacja licznych podwykonawców stanowi wyzwanie i może zabierać dużo czasu. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami, które ułatwiają ten proces i pomagają uniknąć kosztownych błędów.