| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Marchew – uprawa

Marchew – uprawa

Uprawa marchwi nie przysparza większych trudności, dlatego roślina ta jest powszechnie znana ogrodnikom i bardzo często przez nich uprawiana. Marchew najlepiej rośnie na glebach z dużą zawartością próchnicy, lekkich, piaszczysto-gliniastych. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o uprawie marchwi?

Marchew jest jedną z najstarszych roślin użytkowych i uprawiana była już w starożytności. Wiele lat temu doceniono jej delikatny, słodkawy smak oraz lekkostrawność, dzięki której marchew może być podawana nawet niemowlętom.

Dlaczego warto jeść marchew?

Marchew jest bogatym źródłem prowitaminy A (beta-karotenu), która spowalnia procesy starzenia, odmładza i regeneruje skórę, poprawia wzrok, wzmacnia system odpornościowy i pomaga walczyć z rakiem. Ponadto spożywając marchew dostarczymy organizmowi witamin z grupy B, C i E oraz soli mineralnych.

Stanowisko

Marchew najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych, jest to szczególnie ważne w przypadku wczesnych odmian.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Podłoże

Uprawę marchwi powinniśmy rozpocząć od wyboru właściwego miejsca. Najlepsze są ziemie lekkie, przepuszczalne, o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Na ziemiach ciężkich, kamienistych lub o podwyższonym poziomie wód gruntowych korzenie marchwi będą się zniekształcać.

Wysiew

Wczesne odmiany marchwi wysiewamy na przełomie marca i kwietnia, późne – na początku czerwca. Marchew wysiewamy bezpośrednio do gruntu, nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem. Siejemy w rzędy oddalone od siebie o 20 cm, na głębokość 2-3 cm. Rozwój roślin możemy przyspieszyć poprzez przykrycie obsianego pola folią, którą zdejmujemy po wzejściu roślin. Nasiona o wysokiej wartości siewnej można wysiewać także pod koniec listopada lub na początku grudnia, ale tylko na ziemie lekkie.

Nawożenie

Przygotowując glebę pod uprawę marchwi, należy zastosować nawóz naturalny – obornik. Marchew uprawiamy w drugim roku po zastosowaniu obornika. W pierwszym roku marchew jest bardziej narażona na szkodniki i choroby, a jej korzeń ma więcej odrostów. Marchew jest wrażliwa na brak azotu, dlatego warto dostarczyć go w postaci saletrzaku bądź siarczanu amonu.

Podlewanie

Marchew należy podlewać od połowy maja. Unikajmy gwałtownych zmian wilgotności – prowadzą one do pękania korzeni. Marchew podlewamy podczas wzrostu korzeni. Szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność gleby podczas okresów suchszych, aby nie doszło do przesuszenia.

Pielęgnacja

Kiedy siewki mają 2–3 liście, warto całą plantację przerwać, czyli powyrywać część siewek w taki sposób, aby te, które zostaną, były oddalone od siebie o około 3 cm. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to spulchnianie gleby oraz usuwanie chwastów.

Zobacz także: Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Pamiętajmy, aby nie siać marchwi przez kilka lat w tym samym miejscu, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia szkodnika – połyśnicy marchwianki (Psylla rosae).

Surówka z jabłka i z marchewki

Składniki:
pół kilograma soczystej, świeżej marchwi
2 soczyste jabłka
odrobina cukru
odrobina oleju

Sposób przygotowania:
Marchewkę i jabłka myjemy i obieramy. Z jabłek usuwany gniazda nasienne, po czym ucieramy je na grubej tarce, a marchewkę na drobnej. Dodajemy odrobinę oleju i cukru, całość mieszamy, uklepujemy i zostawiamy na jakiś czas, aby surówka puściła sok. Dzięki olejowi prowitamina A zamieni się w witaminę – formę przyswajalną dla naszego organizmu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »