REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zioła rozgrzewające – Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa

Justyna Hek
Krwawnik. Fot. Fotolia
Krwawnik. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa to zioła polecane szczególnie w zimie. Wszystkie z nich mają właściwości rozgrzewające, dlatego warto pić napary z Pokrzywy, Krwawnika i Mięty pieprzowej zwłaszcza wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Podpowiadamy jak hodować zioła rozgrzewające w swoim ogrodzie.

Pokrzywa – właściwości lecznicze

REKLAMA

Ze względu na to, że Pokrzywa pobudza krążenie krwi, ma właściwości rozgrzewające. Dodatkowo, zioło działa krwiotwórczo – pobudza wytwarzanie czerwonych krwinek. Pokrzywa pomaga także przy problemach z trawieniem i przyswajaniem pokarmów oraz działa moczopędnie. Przy stanach zapalnych w przewodzie pokarmowym napary z Pokrzywy przyspieszają gojenie się ran. Poza tym Pokrzywa ma właściwości hipoglikemiczne – obniża poziom cukru we krwi.

Pokrzywa – uprawa

Pokrzywa to jeden z najpopularniejszych chwastów rosnących na polach, łąkach i w ogrodach. Jeśli chcemy ścinać Pokrzywę, pamiętajmy, aby robić to w rękawiczkach. Liście możemy zbierać od maja aż do września, chociaż warto pamiętać, że najlepszym momentem na zbiór jest czas tuż przed kwitnieniem.

Zobacz także: Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krwawnik pospolity – właściwości lecznicze

Krwawnik pospolity, tak jak Pokrzywa, działa rozgrzewająco, gdyż wspomaga krążenie krwi. Dodatkowo, dzięki swoim właściwościom rozkurczowym, Krwawnik wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Zioło  ma także właściwości przeciwzapalne. Napary z Krwawnika pospolitego wykorzystujemy w leczeniu przeziębień i gryp – są napotne. Poza tym Krwawnik pospolity jest polecany przy problemach z układem oddechowym.

Krwawnik pospolity – uprawa

Krwawnik pospolity to roślina łatwa w uprawie, rośnie praktycznie w każdych warunkach glebowych.  Mimo to  Krwawnik najlepiej radzi sobie na piaszczystym, umiarkowanie kwaśnym lub obojętnym i dość suchym podłożu. Zioło hodujemy na stanowisku średnio wystawionym na działanie promieni słonecznych. Jeśli chcemy rozmnożyć Krwawnik, możemy to zrobić poprzez podział bryły korzeniowej lub poprzez wysiew nasion.

Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze

Mięta to bardzo popularne zioło lecznicze. Ze względu na swoje właściwości napotne, Mięta pieprzowa może być wykorzystywana jako roślina rozgrzewająca. Napary z Mięty pieprzowej mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego – łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi i uciążliwe zaparcia. Powoduje również zwiększone wydzielanie soków trawiennych.

Mięta pieprzowa – uprawa

Odpowiednią glebą do uprawy Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o dość dużej zawartości wapnia. Mięta to roślina o znacznym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze, dlatego powinniśmy ją regularnie nawozić. Ważne aby nie przenawozić rośliny, gdyż wówczas będzie słabiej rosnąć. Najważniejsze w pielęgnacji Mięty jest opielanie – nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której roślina zostanie zagłuszona. Miętę pieprzową powinniśmy zebrać na początku okresu kwitnienia, tuż po pojawieniu się pierwszych kwiatów. Wówczas roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, które mają właściwości lecznicze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA