reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ostrokrzew (Ilex)

Ostrokrzew (Ilex)

Ostrokrzew (Ilex) to roślina, która ma około 800 znanych odmian. W zależności od gatunku, Ostrokrzewy to albo dość duże krzewy, albo niewielkie drzewa. Do najpopularniejszych odmian Ostrokrzewów należą: Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), Ostrokrzew amerykański (Ilex opaca), Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa), a także Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata). Podpowiadamy jak uprawiać najbardziej znane odmiany Ostrokrzewów w swoim ogrodzie.

Stanowisko

Ostrokrzewy to w większości krzewy na stanowiska zacienione. Bardzo ważnym jest aby wybrać dla tych roślin miejsca osłonięte od wiatru, gdyż wiatr, zwłaszcza mroźny, wysusza Ostrokrzewy i może powodować ich słabszy wzrost. Pamiętamy również, że Ostrokrzewy są roślinami potrzebującymi dość dużej wilgotności powietrza, dlatego posadźmy je przy oczkach wodnych, sztucznych rzeczkach itp. Najlepszą glebą do uprawy tych krzewów będzie gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta, wilgotna i zawierająca znaczną ilość wapnia. Niewątpliwą zaletą Ostrokrzewów jest fakt, że tolerują zanieczyszczone miejskie powietrze. Poradzą sobie również podczas suchych okresów letnich. Pamiętajmy – wszystkie odmiany Ostrokrzewów produkują trujące owoce, dlatego nie powinniśmy wybierać tych roślin do ogrodów, w których bawią się dzieci. Większość odmian tych krzewów jest niewrażliwa na dość duże mrozy – do najbardziej odpornych odmian należy Ostrokrzew Meservy.

Zobacz także: Zimowe rośliny ozdobne

Podlewanie

Zobacz także: Rośliny potrzebujące zabezpieczenia na zimę

Ostrokrzewy wymagają podłoża o umiarkowanej wilgotności, dlatego należy je regularnie, ale niezbyt obficie podlewać. Warto także posadzić te krzewy w pobliżu starszych roślin, które będą stanowiły swoistą osłonę dla Ostrokrzewów.

Przesadzanie

Ostrokrzewy nie muszą być przesadzane jeśli tylko wybierzemy im od razu odpowiednie stanowisko. Przesadzać możemy samosiejki, które czasem pojawiają się w pobliżu rośliny matecznej. Zdecydowaną zaletą samosiejek jest to, że dużo lepiej radzą sobie w naszym klimacie – są przeważnie bardziej wytrzymałe i odporne na mrozy, a także różnego rodzaju szkodniki.

Nawożenie

Ostrokrzewy należą do roślin, które nie muszą być intensywnie nawożone. Przeważnie radzą sobie bez nawożenia, wystarcza im tylko regularne podlewanie.

Rozmnażanie

Ostrokrzewy rozmnażamy głównie przez sadzonki. Sadzonki zielne wraz z piętką pobieramy pod koniec lata lub na początku jesieni. Możemy również pobrać sadzonki na wpół zdrewniałe. Po pobraniu usuwamy z sadzonek dolne liście, wkładamy je do ukorzeniacza, a następnie przekładamy do donic z mieszanką piasku i torfu. Donice należy zadołować i przykryć folią z dziurkami. W okresie zimowym pojemniki przenosimy do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi od 5 do 7°C.

Pielęgnacja

Zobacz także: Piękny ogród zimą

Ostrokrzewy lubią przycinanie i formowanie, dlatego możemy bez obaw kształtować te rośliny wedle upodobań. Jeśli na liściach tych krzewów pojawią się ciemne plamy to znak, że Ostrokrzewy zostały zaatakowane przez grzyby. Wówczas konieczne będzie użycie preparatów grzybobójczych.

Zobacz także: Czy wiesz jak sadzić i przycinać żywopłot?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ostrokrzew (Ilex). Fot. Fotolia
Ostrokrzew (Ilex). Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama