reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię

Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię

Mięta, Szałwia i Pokrzywa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są przy leczeniu objawów różnorodnych alergii, szczególnie alergii pokarmowych. Mięta, Szałwia i Pokrzywa zwiększają wydzielanie soków trawiennych, wpływają na lepsze przyswajanie składników odżywczych, a także łagodzą nudności i zgagi. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na alergię.

Szałwia lekarska – właściwości lecznicze

Szałwia pobudza produkcję soków trawiennych, a zwiększona ilość soków trawiennych związana jest z lepszym i szybszym trawieniem – dlatego Szałwię lekarską zaleca się przy alergiach pokarmowych. Dodatkowo Szałwia działa również wiatropędnie oraz wpływa dodatnio na efektywniejsze przyswajanie pokarmów. Napary z tej rośliny zmniejszają problemy związane ze skurczami jelit, a co za tym idzie z kolkami jelitowymi.

Zobacz także: Najlepsze zioła na alergie

Szałwia lekarska – uprawa

Zobacz także: Zioła na kaszel

Szałwia to roślina na stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepszą glebą dla Szałwii jest gleba żyzna, spulchniona, zasadowa i wilgotna. Pamiętajmy, aby po zakończeniu okresu kwitnienia Szałwię dość mocno przyciąć – taki zabieg sprawi, że roślina będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię możemy to zrobić albo przez sadzonki, albo przez wysiew nasion wprost do gruntu.

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze

Mięta to najpopularniejsze zioło lecznicze. Napary z Mięty pieprzowej, tak jak Szałwia lekarska mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Mięta łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi, a nawet uciążliwe zaparcia. Powoduje także intensywniejsze wydzielanie soków trawiennych. Ze względu na te różnorodne właściwości, Mięta w postaci herbatek i naparów zalecana jest osobom cierpiącym na alergie pokarmowe.

Mięta pieprzowa – uprawa

Najlepszą glebą dla Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o znacznej zawartości wapnia. Mięta należy do roślin o dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze –  właśnie dlatego wymaga regularnego nawożenia. Miętę pieprzową nawozimy nawozami organicznymi i nawozami mineralnymi. Pamiętajmy, żeby nie przenawozić rośliny, gdyż wówczas będzie słabiej rosnąć. Podstawą w pielęgnacji Mięty jest opielanie. Nie należy doprowadzić do sytuacji, w której roślina zostanie zagłuszona przez inne rosnące w pobliżu. Miętę pieprzową powinniśmy zebrać na początku okresu kwitnienia – po pojawieniu się pierwszych kwiatów. To moment, w którym roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, pomagających nam w leczeniu różnorodnych dolegliwości.

Pokrzywa – właściwości lecznicze

Pokrzywa, tak jak Mięta i Szałwia wpływa na trawienie, a także lepsze przyswajanie pokarmów. Działa również moczopędnie – dzięki temu szybciej wydalamy zbędne produkty przemiany materii, w tym mocznik. W przypadku stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym, napary z Pokrzywy powodują szybsze gojenie się ran. Pokrzywa jest rośliną szczególnie istotną dla diabetyków, gdyż obniża poziom cukru we krwi.

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Pokrzywa – uprawa

Pokrzywa to popularny chwast, dlatego najprawdopodobniej rośnie samoistnie w naszych ogrodach. Jeśli chcemy zebrać liście pokrzywy, pamiętajmy, aby robić to w rękawiczkach. Tę roślinę możemy zbierać od maja aż do września, choć najlepszym momentem jest czas tuż przed kwitnieniem.

Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mięta, Szałwia i Pokrzywa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są przy leczeniu objawów różnorodnych alergii, szczególnie alergii pokarmowych.
Mięta, Szałwia i Pokrzywa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są przy leczeniu objawów różnorodnych alergii, szczególnie alergii pokarmowych.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama