reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zegary słoneczne do ogrodu

Zegary słoneczne do ogrodu

Zegary słoneczne mogą być wykorzystywane nie tylko jako dekoracja w naszym ogrodzie, lecz także jako niezwykłe czasomierze. W zależności od tego, jakie typy zegarów najbardziej nam się podobają, możemy wybierać spośród zegarów horyzontalnych – poziomych i zegarów wertykalnych – pionowych. Podpowiadamy jaki zegar słoneczny wybrać do ogrodu.

Pierwsze zegary słoneczne pochodzą z czasów około I wieku przed naszą erą. Takie zegary budowano wówczas w starożytnym Egipcie. Później zegary słoneczne udoskonalono zastępując drewniany pal pochylonym ramieniem – tak zwanym gnomonem. Gnomon odmierza upływający czas biorąc pod uwagę położenie geograficzne, dlatego tym samym jest bardziej dokładny. Udoskonalone zegary słoneczne pokazują mierzony czas w postaci cienia, który rzuca gnomon.

Zobacz także: Drewniane ozdoby do ogrodu

Zegar słoneczny wielokrotny

Jednym z rodzajów zegarów słonecznych jest zegar wielokrotny – zegar słoneczny o najbardziej skomplikowanej konstrukcji. Zegar wielokrotny składa się z różnego rodzaju zegarów słonecznych ustawionych tak, aby każdy z nich był zwrócony w inną stronę świata. Największy problem konstrukcyjny stanowi fakt, że wszystkie zegary słoneczne mają pokazywać w tej samej chwili ten sam czas. Ze względu na ilość elementów konstrukcji, potrzebujemy dużo miejsca aby ustawić zegar wielokrotny w swoim ogrodzie.

Zobacz także: Wyposażenie ogrodu – vademecum

Zegar słoneczny analematyczny

W zegarze analematycznym funkcję gnomona pełni osoba, która chce sprawdzić na nim czas. Wówczas cień tej osoby stojącej w konkretnym, oznaczonym miejscu, pokazuje konkretną godzinę. Oprócz tego zegar słoneczny analematyczny bierze pod uwagę różnice wynikające z pomiarów prawdziwego i średniego czasu słonecznego.

Zegary horyzontalne i wertykalne

Zegary horyzontalne – poziome i wertykalne – pionowe to dwa najpopularniejsze typy zegarów słonecznych. Tym samym są to najczęściej spotykane przez nas zegary słoneczne. Zegary horyzontalne możemy spotkać na ścianach na przykład domów czy kościołów. Zaś zegary wertykalne to te, które widujemy w parkach, na skwerach czy w ogrodach.

Zobacz także: Domki na narzędzia ogrodowe

Konstrukcja zegarów słonecznych wertykalnych

Podczas planowania konstrukcji zegarów słonecznych, pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, jest to gdzie ustawić zegar tego typu. Należy wybrać takie miejsce w ogrodzie, gdzie słońce świeci przez jak największą ilość godzin w ciągu dnia. Podstawą zegara wertykalnego są dwa elementy – płaska powierzchnia i wskazówka, czyli wspomniany wcześniej gnomon. Pamiętajmy, że gnomon musi być ustawiony w stosunku do powierzchni pod odpowiednim kątem. Owy kąt wyznaczamy na podstawie szerokości geograficznej miejsca, w którym leży nasz ogród. Ważne jest także to, aby gnomon był nachylony na północ.

Zobacz także: Meble ogrodowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zegar słoneczny. Fot. Fotolia
Zegar słoneczny. Fot. Fotolia

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama