| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Na co zwracać uwagę podczas kupna choinki, aby móc ją potem posadzić w ogrodzie?

Na co zwracać uwagę podczas kupna choinki, aby móc ją potem posadzić w ogrodzie?

Choinki świąteczne jednoznacznie kojarzą nam się z obficie przystrojonymi bożonarodzeniowymi drzewkami. Często kupujemy żywe choinki tuż przed świętami – najpierw służą jako element dekoracyjny, a później chcemy je posadzić w ogrodzie. Jednak nie wszystkie z zakupionych przez nas choinek się do tego nadają. Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu choinki? Jak przygotować bożonarodzeniowe drzewko do posadzenia w ogrodzie?

Bardzo często myślimy, że uda nam się jednocześnie kupić bożonarodzeniowe drzewko i nową roślinę do ogrodu. Oczywiście, niektóre z nabytych przez nas choinek możemy posadzić wiosną w ogrodzie.

Kupowanie choinki

Podczas kupowania choinki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim obejrzyjmy dokładnie igły rośliny. Jeśli igły są  suche, przebarwione lub zaatakowane przez choroby to znak, że drzewko nie będzie nadawało się do posadzenia w ogrodzie. Ważny jest także stan bryły korzeniowej – zwróćmy uwagę na stan korzeni. Pamiętajmy, że najlepiej jest kupić drzewko, które od początku było hodowane w pojemniku. Te, które włożono do doniczek tylko na czas sprzedaży, nie będą nadawać się do posadzenia w gruncie – są bardzo nietrwałe i najprawdopodobniej nie doczekają nawet momentu, w którym moglibyśmy je posadzić. Wynika to z tego, że podczas przesadzania choinki z gruntu do doniczki często korzenie rośliny są uszkadzane, w wyniku czego drzewko nie przyjmie się w gruncie.

Zobacz także: Jaką choinkę wybrać na święta?

Gatunki drzewek bożonarodzeniowych

Jeśli chodzi o gatunki drzewek bożonarodzeniowych najpopularniejsze są oczywiście świerki i jodły. Rośliny te bez problemu powinny przyjąć się w naszych ogrodach (oczywiście jeśli ich korzeń nie został wcześniej uszkodzony). Sosny karłowe, cyprysiki lub jałowce także będziemy mogli posadzić przed domem. Problem może się pojawić w przypadku cyprysów, rośliny te są bardzo wrażliwe na przymrozki – nie przetrwają zimy w gruncie.

Przechowywanie i sadzenie choinek

Z reguły większość roślin iglastych zimą przechodzi w stan spoczynku. Gdy wstawiamy je do ciepłego pomieszczenia w domu, roślina "budzi się". Jeśli chcemy, aby nowo kupione drzewko bożonarodzeniowe nadawało się do posadzenia w ogrodzie, nie powinniśmy trzymać go w mieszkaniu dłużej niż 7 dni.

Zobacz także: Jaki iglak na świąteczną choinkę

Jeśli kupiona przez nas choinka nie była wcześniej trzymana w ciepłym pomieszczeniu, możemy ją trzymać na zewnątrz domu np. w ogrodzie, postawić przy wejściu do domu lub  na balkonie. Wtedy możemy ją wnieść do środka tylko na czas kolacji bożonarodzeniowej. Pamiętajmy jednak aby drzewko odpowiednio zaaklimatyzować. Należy to robić stopniowo – najpierw przenieść je do chłodniejszego pomieszczenia, a dopiero później do mieszkania.

Zobacz także: Miniaturowa choinka

Jeśli choinka spędziła w ciepłym pomieszczeniu kilka dni, po świętach możemy ją przenieść np. na balkon. Po wystawieniu drzewka na zewnątrz, należy przekryć je np. słomianą matą lub tekturą, aby nie zmarzło. Choinkę należy także osłonić przed słońcem. Nada się do tego np. agrowłóknina. Tak zabezpieczona choinka a na pewno przetrwa do wysadzenia do gruntu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »