REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośliny lecznicze w ogrodzie

Joanna Sokołowska
Rośliny lecznicze warto uprawiać w swoim ogrodzie Fot. Fotolia
Rośliny lecznicze warto uprawiać w swoim ogrodzie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny lecznicze warto uprawiać w swoim ogrodzie. Pamiętajmy, że oprócz roślin ozdobnych, przyprawowych czy użytkowych istnieją także takie, które mogą zwalczyć nasze dolegliwości zdrowotne.

Zaprzyjaźnij się z chwastem

Chwasty nie są przez ogrodników mile widziane i najchętniej usunęlibyśmy je z naszego ogrodu. Okazuje się jednak, że są one niezwykle przydatne w walce z przeziębieniem, a nawet przyspieszają gojenie się ran.

REKLAMA

Mniszek lekarski

Najczęściej stosuje się go przy dolegliwościach wątroby i woreczka żółciowego, a także jako lek moczopędny. Dzięki niemu możemy obniżyć także poziomu cukru we krwi. Napar z mniszka lekarskiego przygotowujemy z suszu, zebranego w początkowej fazie kwitnienia kwiatów. W skład suszu wchodzą koszyczki kwiatowe bez szypułek, rozety liściowe lub korzenie. Wiosną jego świeże liście mogą służyć także jako składnik sałatki.

Babka szerokolistna

Napar sporządzony z ususzonych liści babki szerokolistnej ma właściwości wykrztuśne i przeciwzapalne, a także wiruso- i bakteriobójcze. Liście babki możemy zbierać przez cały czas trwania okresu wegetacyjnego rośliny. Warto wiedzieć, że sok z babki szerokolistnej posiada właściwości gojące. Chcąc zrobić okład z rośliny, należy naciąć jeden lub kilka liści – w zależności od tego jak duże jest skaleczenie – i przyłożyć do bolącego miejsca pozwalając, by sok wniknął w ranę.

Jasnota biała

Napar z kwiatów jasnoty świetnie nadaje się do okładania ran i zwalczania biegunek. Pomaga także w leczeniu górnych dróg oddechowych. Jasnota biała kwitnie od wiosny do jesieni. Podczas zbierania kwiatów przeznaczonych do ususzenia pamiętajmy, by nie naruszyć pędów rośliny. Młode liście i kwiaty jasnoty białej są także smacznym dodatkiem do sałatek.

Zobacz także:  Domowa hodowla przypraw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwiaty i owoce

Niektóre z krzewów ozdobnych, które możemy znaleźć w naszym ogrodzie, posiadają kwiaty i owoce o bogatych właściwościach leczniczych.

Aronia czarna

Zarówno świeże owoce aronii, jak i przetwory z niej przygotowane, są skuteczną bronią na nadciśnienie. Z uwagi na dużą zawartość witaminy C i kwasów organicznych, aronie powinny być szczególnie doceniane przez osoby, które mają problemy z układem odpornościowym. 

Bez czarny

Napary i syropy przyrządzane z kwiatów bzu wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i działają przeciwgorączkowo – polecane są więc w przeziębieniu i grypie. Owoce bzu posiadają właściwości przeciwbólowe.

Róża pomarszczona

Jest owocem bogatym w przyswajalną witaminę C. Ma działanie napotne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. Płatki róży pomarszczonej pomagają przy zwalczaniu zaburzeń krążenia, są pomocne przy alergii, a także regulują przemianę materii.

Zobacz także:  Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA