REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jesień w ogrodzie

Joanna Sokołowska
Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Fot. Fotolia
Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Wygląd naszego ogrodu w przyszłym roku w dużej mierze będzie zależał od tego, jak zajmiemy się nim jesienią.

Jesień może dawać się we znaki niską temperaturą – zwłaszcza nocą. Pod koniec września mogą pojawiać się już pierwsze przymrozki. Kwiaty sezonowe stojące w doniczkach, takie jak: oleandry, pelargonie, fuksje, ołowniki, hibiskusy czy lantany, powinny być podlewane i nawożone do momentu, w którym przestaną kwitnąć. Pamiętajmy jednak o tym, żeby podczas mroźniejszych dni lub nocy przenieść je do pomieszczeń. Do mieszkań i domów należy wnieść wszystkie rośliny pokojowe, które w okresie letnim przebywały na zewnątrz. We wrześniu kończymy zasilanie roślin doniczkowych i ograniczamy ich podlewanie.

REKLAMA

Rośliny pokojowe nie powinny zbyt długo stać na zewnątrz w okresie jesiennym, ponieważ chłód, a zwłaszcza duża różnica temperatur między dniem a nocą są dla nich szkodliwe

Do zimowania powinniśmy przygotować zwłaszcza pelargonie, fuksje i uczepy. Wstrzymujemy ich zasilanie i przenosimy do pomieszczeń od razu po pojawieniu się pierwszego przymrozku. Miejsce, w którym będą wówczas przebywać powinno być jasne, o temperaturze 10 – 15 stopni C. Pędy należy skrócić o ⅔ długości.

Przygotuj staw do mrozów

W pierwszej połowie września należy sadzić i dzielić rośliny porastające strefę bagienną. Na sadzenie roślin wodnych jest już niestety za późno. Pod koniec miesiąca – gdy obserwujemy już wyraźny spadek temperatury– przygotowujemy rośliny wodne do zimowania. Przycinamy ich pędy o kilka centymetrów rozpoczynając od miejsca, z którego wyrastają korzenie. Najwrażliwsze, uprawiane na obrzeżach stawów, należy przenieść do ciepłego i widnego pomieszczenia. Trwalsze rośliny opuszczamy w głębsze miejsce stawu – poniżej 1 m. Jeżeli nasz zbiornik nie jest wystarczającą głęboki, lepszym rozwiązaniem jest przełożenie roślin do pojemników z wodą i pozostawienie ich w jasnym pomieszczeniu. Nie zapominajmy o rybach, one też muszą zmienić miejsce pobytu na zimę. Przenosimy je do akwarium z wodą o temperaturze 10 – 15 stopni C. Nad tak przygotowanym stawem, możemy rozwinąć siatkę, która zapobiegnie wpadaniu liści do wody.

Zobacz także:  Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trawa dobra na jesień

Wrzesień jest dobrym miesiącem na zagospodarowanie nowego trawnika (zarówno z siewu, jak i rolki). Możemy też podjąć się renowacji tego, który już mamy. Trawa w porze jesiennej ciągle rośnie, dlatego kosimy ją przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli opady deszczu nie są wystarczające, nie zapominajmy o podlewaniu.

Kompostowanie

Jesień jest porą, w której możemy zacząć wydobywać naturalny kompost. Wybieramy go od spodu z pryzmy, w dalszym ciągu kładąc nowe warstwy odpadków organicznych na wierzch. Nie zapominajmy o tym, że pryzma musi być wilgotna.

Nawozy zielone

Jesień to dobra pora na sadzenie roślin ozimych, które będziemy przekopywać na wiosnę. Na glebach lekkich siejemy żyto ozime lub mieszankę wyki kosmatej i żyta, a na zwięzłych – rzepak.

Zobacz także:  Krzewy ogrodowe na jesień

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA