reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Przesadzanie starszych krzewów

Przesadzanie starszych krzewów

Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności. Większość krzewów, nawet tych starszych, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, ale tylko pod warunkiem, że nie są zbyt rozrośnięte.

Tawuły, pigwowce, głogi – te rośliny dobrze zniosą przeprowadzkę w inne miejsce i szybko dostosują się do nowych warunków. Stare krzewy przesadzamy w październiku, wtedy gdy opadną im liście, zaś młodsze i nieduże możemy przenieść także wiosną – jeżeli jeszcze nie ruszyły soki. Krzewy iglaste i zimozielone liściaste przesadzamy we wrześniu. Takie rośliny nie zapadają w sen zimowy, lecz cały rok rosną, zimą jednak ten proces zachodzi wolniej. Jeżeli zdecydujemy się na przesadzanie zbyt późno i nie zdążymy przed nadchodzącymi mrozami, możemy je po prostu uśmiercić.
Krzewy przenosimy wraz z bryłą starej ziemi. Najpierw należy jednak dokładnie przygotować nowe miejsce – musi to być dół dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Wydobytą ziemię należy wymieszać z dobrze rozłożonym kompostem lub innym podłożem bogatym w próchnicę. Taka mieszanka przyda nam się do wyłożenia dna i boków dołu.Dopiero po przygotowaniu miejsca do przesadzenia możemy odkopać krzew poza obrys korony, usuwając tym samym przestarzałe korzenie bez uszkadzania młodych. Jeżeli krzew jest rozłożysty, możemy dla ułatwienia obwiązać go sznurkiem. Widłami delikatnie należy usunąć darń i część ziemi znajdującej się wokół krzewu. Szpadlem podcinamy korzenie, które znajdują się głębiej i obwiązujemy je płótnem podłożonym wcześniej pod bryłę. Tak przygotowany stary krzew jest gotowy do przeniesienia. Jeżeli czeka go na przykład jazda samochodem pamiętajmy, aby dopilnować, by nie doszło do jej przesuszenia. W tym celu możemy owinąć korzenie folią lub wilgotną tkaniną.

Zobacz także:  Jak odmłodzić starsze krzewy?

Ponowne sadzenie krzewu

Na dno dołu wysypujemy warstwę urodzajnej ziemi i wkładamy krzew wraz z bryłą ziemi przy korzeniach. Oczywiście wcześniej zdejmujemy z bryły folię lub materiał zapobiegający przesuszeniu podczas podróży. Dół zasypujemy urodzajną glebą i uklepujemy w taki sposób, by powstała miska – wtedy możemy obficie podlać krzew.
W nowym miejscu bardzo ważny jest pierwszy miesiąc. Korzenie nie są jeszcze wtedy przyrośnięte do nowego podłoża, należy je więc regularnie podlewać. Dobrym pomysłem będzie wyśćiółkowanie ziemi wokół nich, na przykład zmieloną korą – wówczas woda nie będzie tak szybko wyparowywać z podłoża.

Niektóre z krzewów nie przepadają za przycinaniem, tego zabiegu nie lubi: azalia, kalina, warzywnik, rokitnik, sumak octowy, perukowiec podolski, złotokap.

Jeżeli krzew, który ma zostać przesadzony jest bardzo rozrośnięty, należy go odpowiednio przygotować do przenosin. Wczesną wiosną, zanim krzew wypuści liście, szpadlem obkopujemy go w miejscu, na który pada rzut korony. Dzięki temu przetniemy starsze korzenie i zmusimy roślinę do wypuszczenia nowych bliżej pnia. Taki krzew jesienią będzie gotowy do przesadzenia.

Nie wszystkie krzewy należy przesadzać. Niektóre z nich źle znoszą zmianę miejsca – ich korzenie są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenia: magnolie, budleje, oczary, igri i lilaki to niektóre z nich. Ostanie trzy są szczególnie narażone na przesuszenia. Jeżeli mimo wszystko, będziemy chcieli przesadzić takie rośliny, wszystkie ich pędy należy skrócić o ⅔ długości, a następnie regularnie podlewać.

Zobacz także:  Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności Fot. Fotolia
Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama