REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Joanna Sokołowska
Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Fot. Fotolia
Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Okres przedzimowy jest więc szczególnie pracowity dla ogrodników – wszystkie rośliny należy zabezpieczyć przed mrozami i śniegiem, zapewniając im odpowiednie okrycie.

Byliny

Bylinę należ okryć około dziesięciocentymetrową warstwą kory, trocin, suchymi liśćmi albo stroiszem. Gdy temperatura spadnie poniżej -10° C i długo utrzymuje się, zwłaszcza przy braku śniegu, powinniśmy dołożyć dodatkową warstwę otuliny w takiej ilości, aby jej grubość wynosiła 15­–­20 cm. Tak zabezpieczamy rośliny wrażliwe na mróz, na przykład: pełniki, pierwiosnki ząbkowane, niektóre złocienie (chryzantemy) jesienne, zawilce japońskie, część roślin cebulowych i bulwiastych: hiacynty, ifejony, inkarwille, kosaćce żyłkowe, krokosmie, lilie, pustynniki i trytomy. Musimy też pamiętać o wszystkich bylinach posadzonych jesienią, które nie zdążyły rozbudować swojego systemu korzeniowego. Trawom ozdobnym wrażliwszym na mróz – miskantom i trawom pampasowym – związujemy suche liście i kwiatostany, i okrywamy je, używając do tego słomy, stroiszu, liści albo włókniny. Takie zimozielone krzewinki jak lawenda, santolina, tymianek czy ubiorek wiecznie zielony, najlepiej okryć stroiszem.

REKLAMA

Zobacz także: Jesienne kwiaty

Zimozielone krzewy i drzewa

Kalmie, kiścienie, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy oraz wrzosy i wrzośce, są roślinami o mało rozbudowanym systemie korzeniowym. Aby zabezpieczyć je przed mrozem, glebę wokół nich okrywamy korą, liśćmi lub trocinami. Części nadziemne, zarówno na czas silniejszych, dłuższych mrozów, jak i podczas słonecznej pogody w ciągu dnia, ale z mroźnymi nocami, powinniśmy przykryć stroiszem. Do tego celu można też użyć siatki cieniującej, dostępnej w sklepach ogrodniczych. Dobrą metodą jest również osłonięcie roślin parawanami z włókniny, rozpiętej nad nimi za pomocą palików bambusowych wbitych wcześniej w ziemię.W podobny sposób możemy ochronić cyprysiki i wrażliwe na mróz odmiany żywotników. Szczególną uwagę należy poświęcić okrywaniu zimozielonych drzew i krzewów formowanych (bukszpany, cyprysiki, ostrokrzewy, choiny, sosny, świerki i żywotniki). Nie przycinajmy ich regularnie, ponieważ są wtedy mniej odporne na drastyczne zmiany temperatury i suszę.

Zobacz także:  Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Drzewa i krzewy zrzucające liście

Hortensje ogrodowe, ketmie syryjskie, klony palmowe i szczodrzeńce oraz młode katalpy,magnolie i tulipanowce, możemy osłonić chochołami albo tekturą falistą, a ich podstawę obsypać liśćmi, korą, trocinami lub ziemią. Budleje Dawida i hortensje bukietowe wystarczy obsypać tylko u nasady. Rośliny te przycinamy każdej wiosny nisko przy ziemi, więc nawet jeśli ich pędy przemarzną, nie będzie to miało większego wpływu na ich stan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Róże

Przy ich podstawie usypujemy kopczyk ziemi o głębokości 20–40 cm. Warto zadbać też o pędy: róże pnące najlepiej osłonić matami słomianymi lub włókniną, nie zdejmując przy tym podpór z pędów. Róże pienne, zwane też drzewkowymi, można okryć albo matą słomianą, albo tekturą falistą. Jednak w ostrym klimacie lepiej przechylić pień róży w taki sposób, aby jej korona leżała na ziemi, a następnie, przy pomocy rozwidlonej gałązki lub dwóch palików, przymocować ją do podłoża i na koniec obsypać ziemią.

Pnącza

Młode akebie, glicynie i miliny oraz powojniki, kwitnące na pędach mających więcej niż rok, powinniśmy okryć gałązkami stroiszu albo matami słomianymi, umocowanymi do podpór podtrzymujących pnącza. Wokół nasady tych roślin, podobnie jak w poprzednich przypadkach, trzeba usypać kopczyki ziemi.

Zobacz także:  Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA