REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Justyna Hek
Zioła.  Fot. Fotolia
Zioła. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zioła, takie jak lawenda, estragon, tymianek, bazylia, szałwia czy rozmaryn często hodujemy na tarasach i balkonach. Zioła nie tylko ładnie wyglądają, lecz także są bardzo pożyteczne – możemy używać ich do różnych potraw, deserów czy drinków. Co zrobić z ziołami uprawianymi w donicach na ogrodzie? Czy należy je przenieść do domu na zimę? A może przetrwają mrozy w ogrodzie?

REKLAMA

Lawenda (Lavandula) – roślina z rodziny jasnotowatych, bardzo popularna w Polsce. Lawenda to wiecznie zielony krzew o specyficznym, intensywnym zapachu. W naszym domu przydadzą się wtedy, gdy podejrzewamy, że w szafach mogły pojawić się mole odzieżowe – zapach lawendy je odstraszy. Jeśli lawenda w naszym ogrodzie rośnie w glebie, wystarczy okryć ją na zimę – to zabezpieczy krzew przed zmarznięciem.

Estragon (bylica draganek, bylica głupich) – roślina z rodziny astrowatych. Dodawany do kiszenia (ogórków i kapusty), do sałatek, zup, dań z drobiu i ryb. Pamiętajmy, że estragonu nie powinniśmy gotować. Estragon nie jest mrozoodporny, dlatego przed zimą należy ściąć gałązki estragonu tuż przy glebie. Dodatkowo warto okryć sadzonkę, która została w ziemi.

Zobacz także: Jak wyhodować zioła w doniczkach?

Rozmaryn (Rosmarinus) – tak jak lawenda pochodzi z rodziny jasnotowatych. Dawniej wykorzystywany był do robienia syropów i win. Wierzono, że rozmaryn przedłużał młodość, a także wpływał na zachowanie urody. Rozmaryn to zioło wrażliwe na mrozy, dlatego lepiej przenieść donicę z rozmarynem do domu. Pomieszczenie, w którym jest chłodno i jasno będzie najlepsze dla naszego rozmarynu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmaryn. Fot. Fotolia

Tymianek (macierzanka tymianek, Thymus vulgaris) – roślina także należąca do rodziny jasnotowatych. Tymianek używamy jako przyprawę ze względu na jego intensywny smak i zapach. Tymianek to także roślina o właściwościach leczniczych – działa bakteriobójczo, wspomaga wykrztuszanie i wpływa na apetyt. Donicę z tymiankiem na zimę powinniśmy przenieść do ciepłego i słonecznego pomieszczenia.

Zobacz także: Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum, bazylek ogrodowy) – roślina z rodziny jasnotowatych. Bazylii używa się jako przyprawy, do zup, sałatek, twarożków. Bardzo popularna zwłaszcza w kuchni włoskiej. Bazylia ma także działanie lecznicze – wpływa na trawienie, nastrój i dodaje energii. Jeśli hodujemy bazylię w donicy, lepiej przenieść ją w zimie do domu. Najlepszym stanowiskiem dla bazylii będzie stanowisko słoneczne.


Szałwia lekarska (Salvia officinalis) – roślina również pochodząca z rodziny jasnotowatych. Szałwia znana jest przede wszystkim jako roślina lecznicza – zmniejsza poziom cukru, działa uspokajająco a napary z szałwii łagodzą zapalenia górnych dróg oddechowych. Ponadto szałwia wykorzystywana jest w kuchni jako przyprawę do wielu dań. Szałwię w zimie lepiej przechowywać w domu – na ciepłym i słonecznym parapecie.

Szałwia. Fot. Fotolia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA