reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Drzewa z odkrytymi korzeniami to drzewa, które kupujemy w szkółce. Drzewa z odkrytymi korzeniami nie posiadają bryły korzeniowej – stąd ta nazwa. Najlepszym terminem na zasadzenie drzew z odkrytymi korzeniami jest wiosna lub przełom października i listopada. Jak kupować drzewa z odkrytymi korzeniami? Jak je przygotować do sadzenia? I jak je prawidłowo posadzić?

Kupowanie drzew z odkrytymi korzeniami

Przy kupowaniu drzew z odkrytymi korzeniami zwróćmy uwagę na kilka szczegółów – jak wyglądają same korzenie i w jakim stanie jest kora drzewka, które chcemy kupić. Powinniśmy wybrać drzewko z czterema (lub więcej) dość długimi korzeniami i licznymi niewielkimi korzonkami. Jeśli zaś chodzi o korę, należy popatrzeć czy nie występują na niej przebarwienia czy uszkodzenia. Gdy drzewo nie ma gładkiej kory, może być chore.

Pamiętajmy, że przed transportem powinniśmy okryć korzenie naszych drzew mokrą tkaniną, aby nie wyschły podczas podróży. Jeśli korzenie drzew są włożone do osłon z torfem, sprawdźmy tylko czy torf jest wilgotny – ziemia będzie stanowiła wystarczające zabezpieczenie. Gdy nie chcemy sadzić drzew od razu, zadołujmy je to znaczy wykopmy dołek, włóżmy do niego korzenie i przysypmy mokrą glebą.

Zobacz także: Kiedy sadzić rośliny z gołym korzeniem?

Przygotowanie miejsca do sadzenia

Przed przystąpieniem do sadzenia drzew z odkrytymi korzeniami powinniśmy odpowiednio przygotować miejsce, w którym będą rosły nasze drzewa. Najpierw należy pozbyć się chwastów i zastosować nawóz – mineralny lub organiczny. Po nawożeniu możemy przekopać ziemię i odczekać około czternastu dni. Aby posadzić nasze drzewa powinniśmy wykopać dołek o średnicy ok. 40–50 cm i głębokości ok. 50–60 cm. Na dnie dołka usypujemy kopczyk z urodzajnej gleby. Gdy wykonamy te zabiegi, możemy przystąpić do sadzenia.

Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami

Jeśli nasze drzewa mają bardzo długie, połamane lub nieco uszkodzone korzenie, możemy je przyciąć. Następnie powinniśmy ułożyć korzenie na wcześniej przygotowanym kopczyku utworzonym z gleby i przysypać je tą ziemią. Glebę wokół korzeni ubijamy tworząc niewielką nieckę, którą należy zalać wodą. Tuż po tym, gdy woda wsiąknie, dosypujemy ziemi od razu formując kopczyk dookoła pnia – ziemia będzie stanowić zabezpieczenie przed mrozem. Aby drzewo się nie wyginało, przywiązujemy je do wcześniej wbitego palika. Gdy nasze drzewa są szczepione, zgrubienie wynikające z połączenia podkładki i rośliny, która była szczepiona, musi znajdować się nad powierzchnią ziemi.

Zobacz także: Przycinanie korzeni podczas sadzenia

Gdy ziemia w naszym ogrodzie nie jest żyzna, do sadzenia drzew wykopmy nieco większy dołek – około 60x100 cm, a jego dno wyłóżmy obornikiem i urodzajną ziemią.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najlepszym terminem na zasadzenie drzew z odkrytymi korzeniami jest wiosna lub przełom października i listopada.
Najlepszym terminem na zasadzenie drzew z odkrytymi korzeniami jest wiosna lub przełom października i listopada.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama