REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią

Justyna Hek
Jabłoń, jabłka, owoce. Fot. Fotolia
Jabłoń, jabłka, owoce. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Listopad to miesiąc, kiedy zbieramy ostatnie owoce i warzywa w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że w listopadzie powinniśmy zadbać o sady i ogródki warzywne jeśli chcemy, aby nasze rośliny wydały obfity plon także w przyszłym roku. Nawożenie, okrywanie roślin, palenie opadłych liści, zbieranie zaschniętych owoców, a nawet sadzenie drzewek owocowych – jak pielęgnować sad i warzywnik jesienią?

REKLAMA

Pielęgnacja roślin warzywnych

Listopad to czas, kiedy powinniśmy zebrać warzywa korzeniowe – marchewkę, pietruszkę czy buraki, a także warzywa należące do rodziny kapustnych i pory. Pamiętajmy o tym, aby zebrać wszystkie pozostałości roślinne z grządek i dobrze przekopać glebę. Miejsca, w których w przyszłym roku chcemy zasadzić rośliny potrzebujące nawozów organicznych, przykryjmy obornikiem.

Niektóre z warzyw mają lepszy smak wtedy, kiedy nieco przemarzną – należą do nich brukselka i jarmuż.

Jeśli chcemy posadzić warzywa do wczesnego zebrania – wiosną – możemy to zrobić w listopadzie. Nasiona pietruszki, marchewki, szpinaku, cebuli i czosnku powinniśmy zasiać dość głęboko w ziemi aby nie doszło do przedwczesnego kiełkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

W zimie także możemy się cieszyć świeżymi ziołami – wystarczy, że już teraz o tym pomyślimy. Pietruszkę i cebulę należy umieścić w doniczkach z ziemią i postawić na słonecznym parapecie. Szybko otrzymamy świeżą natkę i szczypiorek, które możemy dodawać do wielu potraw.

Pielęgnacja roślin owocowych

Pamiętajmy aby w listopadzie zebrać i spalić liście, które spadły z drzew – zabezpieczy to rozwojowi choroby grzybowej. Z tego samego powodu powinniśmy usunąć zaschnięte owoce pozostałe na drzewach.

Dopóki nie ma przymrozków, możemy stosować nawożenie, zarówno kompostem, jak i nawozami mineralnymi. Jeśli ziemia nie jest zmarznięta, zastanówmy się nad posadzeniem kolejnych drzewek owocowych. Gdy zdecydujemy się na sadzenie, zabezpieczmy drzewka przed mrozem. Ziemia usypana na kształt kopca dookoła pni zupełnie wystarczy.

Zobacz także: SERWIS - Warzywa i owoce w ogrodzie

Drzewa i krzewy owocowe powinniśmy zabezpieczyć przed mroźną zimą. Jeśli w naszym ogrodzie rośnie winorośl, ułóżmy jej pędy na podłożu i okryjmy grubą (ok. 20 cm) warstwą ziemi. Przy pniach jabłoni, grusz i śliw, a także innych drzew owocowych należy stworzyć kopczyk z gleby chroniący podstawę pnia. Resztę otaczamy słomą lub grubym papierem i związujemy sznurkiem.

Najmniej odporne na mróz są brzoskwinie, morele, jeżyny (odmiany bezkolcowe) i orzechy włoskie, dlatego musimy okryć je szczególnie dokładnie.

Zobacz także: Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Zobacz także: Śliwka w ogrodzie – uprawa

Zobacz także:  Borówka amerykańska – uprawa

Zobacz także:  Winogrono w ogrodzie

Zobacz także: Jak odróżnić chiński czosnek od polskiego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA