reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Drzewa i krzewy powinniśmy już teraz przygotować na nadejście mroźnej zimy. Nie wszystkie drzewa i krzewy w naszym ogrodzie będą wymagały okrycia, jednak te, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, osłońmy przed mrozem. Weźmy pod uwagę to, jakie gatunki drzew i krzewów rosną w naszym ogrodzie i zabezpieczmy je zgodnie z ich potrzebami.

Drzewa i krzewy – jakie odmiany zabezpieczyć?

Gdy w naszym ogrodzie rosną akebie, budleje, glicynie, piwonie drzewiaste, róże – szlachetne odmiany tych krzewów, powojniki wielkokwiatowe czy hortensje ogrodowe, pamiętajmy aby zabezpieczyć je przed mrozami występującymi w naszej strefie klimatycznej.

Od sierpnia nie należy nawozić roślin nawozami zawierającymi azot – azot stymuluje wzrost, a nie zapominajmy, że nasze drzewa i krzewy muszą się odpowiednio przygotować do zimy. Rośliny nienawożone lub nawożone nawozami jesiennymi skończą wegetację i zdążą wytworzyć zdrewniałe pędy.

Zobacz także: Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Zimozielone drzewa i krzewy

Dla drzew i krzewów należących do odmian zimozielonych, największym problemem są zimy bez śniegu, za to z dużym mrozem. Dlaczego? Wówczas zagrożeniem dla naszych różaneczników, mahoniów, berberysów czy ostrokrzewów jest susza fizjologiczna – z roślin cały czas paruje woda, jednak nie są w stanie jej uzupełnić ze względu na zamarzniętą ziemię. Dodatkowo naszym roślinom szkodzi mroźny wiatr i intensywne słońce.

W połowie listopada zimozielone drzewa i krzewy podlewamy i zraszamy wodą. Po tym jak woda wsiąknie w glebę, powinniśmy przykryć ziemię dookoła rośliny ściółką (najlepiej kilkucentymetrowej grubości) z torfu, kory albo suchych liści. Gleba zamarzła? Krzewy okrywamy słomą, włókniną lub stroiszem.

Do przykrycia niewielkich krzewów takich jak wrzosy, wrzośce, golterie lub dabecje użyjmy stroiszu – zapewni im odpowiedni dostęp powietrza.

Zobacz także: Budleja Dawida – ulubienica motyli

Róże, hortensje, budleje, piwonie

Róże, hortensje, budleje czy piwonie zabezpieczamy przy użyciu ziemi – u podstawy krzewów tworzymy niewielkie kopczyki. Do ochrony tych roślin nadają się także: torf, kora i suche liście. Gdy użyjemy suchych liści, pamiętajmy, aby dodatkowo ułożyć na nich warstwę stroiszu. Jeśli mrozy będą silne, młode krzewy w naszym ogrodzie możemy przykryć włókniną  albo słomianą matą.

Zobacz także: Jak pielęgnować róże?

Drzew i krzewów nie wolno okrywać folią polietylenową – taka folia nie jest przepuszczalna – nasze rośliny nie będą miały dostępu do powietrza. To zaś może spowodować rozwój chorób np. grzybowych.

Krzewy iglaste – ochrona na zimę

Jeśli mamy w ogrodzie krzewy iglaste o kolumnowym pokroju, powinniśmy je związać – to zabezpieczy krzewy przed rozłamaniem (ciężar śniegu jest z reguły bardzo duży). Jeśli zaś w naszym ogrodzie rosną krzewy iglaste o rozłożystym pokroju, oczyszczajmy je regularnie ze śniegu. Dzięki temu gałęzie nie będą się wyłamywać.

Zobacz także: Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama