reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Drzewa i krzewy powinniśmy już teraz przygotować na nadejście mroźnej zimy. Nie wszystkie drzewa i krzewy w naszym ogrodzie będą wymagały okrycia, jednak te, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, osłońmy przed mrozem. Weźmy pod uwagę to, jakie gatunki drzew i krzewów rosną w naszym ogrodzie i zabezpieczmy je zgodnie z ich potrzebami.

Drzewa i krzewy – jakie odmiany zabezpieczyć?

Gdy w naszym ogrodzie rosną akebie, budleje, glicynie, piwonie drzewiaste, róże – szlachetne odmiany tych krzewów, powojniki wielkokwiatowe czy hortensje ogrodowe, pamiętajmy aby zabezpieczyć je przed mrozami występującymi w naszej strefie klimatycznej.

Od sierpnia nie należy nawozić roślin nawozami zawierającymi azot – azot stymuluje wzrost, a nie zapominajmy, że nasze drzewa i krzewy muszą się odpowiednio przygotować do zimy. Rośliny nienawożone lub nawożone nawozami jesiennymi skończą wegetację i zdążą wytworzyć zdrewniałe pędy.

Zobacz także: Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Zimozielone drzewa i krzewy

Dla drzew i krzewów należących do odmian zimozielonych, największym problemem są zimy bez śniegu, za to z dużym mrozem. Dlaczego? Wówczas zagrożeniem dla naszych różaneczników, mahoniów, berberysów czy ostrokrzewów jest susza fizjologiczna – z roślin cały czas paruje woda, jednak nie są w stanie jej uzupełnić ze względu na zamarzniętą ziemię. Dodatkowo naszym roślinom szkodzi mroźny wiatr i intensywne słońce.

W połowie listopada zimozielone drzewa i krzewy podlewamy i zraszamy wodą. Po tym jak woda wsiąknie w glebę, powinniśmy przykryć ziemię dookoła rośliny ściółką (najlepiej kilkucentymetrowej grubości) z torfu, kory albo suchych liści. Gleba zamarzła? Krzewy okrywamy słomą, włókniną lub stroiszem.

Do przykrycia niewielkich krzewów takich jak wrzosy, wrzośce, golterie lub dabecje użyjmy stroiszu – zapewni im odpowiedni dostęp powietrza.

Zobacz także: Budleja Dawida – ulubienica motyli

Róże, hortensje, budleje, piwonie

Róże, hortensje, budleje czy piwonie zabezpieczamy przy użyciu ziemi – u podstawy krzewów tworzymy niewielkie kopczyki. Do ochrony tych roślin nadają się także: torf, kora i suche liście. Gdy użyjemy suchych liści, pamiętajmy, aby dodatkowo ułożyć na nich warstwę stroiszu. Jeśli mrozy będą silne, młode krzewy w naszym ogrodzie możemy przykryć włókniną  albo słomianą matą.

Zobacz także: Jak pielęgnować róże?

Drzew i krzewów nie wolno okrywać folią polietylenową – taka folia nie jest przepuszczalna – nasze rośliny nie będą miały dostępu do powietrza. To zaś może spowodować rozwój chorób np. grzybowych.

Krzewy iglaste – ochrona na zimę

Jeśli mamy w ogrodzie krzewy iglaste o kolumnowym pokroju, powinniśmy je związać – to zabezpieczy krzewy przed rozłamaniem (ciężar śniegu jest z reguły bardzo duży). Jeśli zaś w naszym ogrodzie rosną krzewy iglaste o rozłożystym pokroju, oczyszczajmy je regularnie ze śniegu. Dzięki temu gałęzie nie będą się wyłamywać.

Zobacz także: Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama