reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Astry jesienne

Astry jesienne

Astry jesienne to kwiaty, które pięknie zdobią nasze ogrody gdy tylko zaczyna się jesień. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był pełen barw, posadźmy obok siebie astry w różnych kolorach – białe, różowe, czerwone, fioletowe albo niebieskie. W zależności od tego, czy lubimy duże czy raczej drobne kwiaty, zdecydujmy się na astry jesienne drobnokwiatowe lub te wielkokwiatowe.

Charakterystyka astrów jesiennych

Astry z reguły zaliczamy do bylin, mimo to i wśród takiego typowo bylinowego gatunku znajdą się wyjątki – aster chiński jest typową rośliną jednoroczną. Astry dzielimy na grupy biorąc pod uwagę czas ich kwitnienia. Wyróżniamy więc astry wiosenne, astry letnie i astry jesienne. Najliczniejsze są właśnie astry jesienne, które, ze względu na okres kwitnienia – kwitną aż do listopada, wykorzystujemy do zdobienia grobów bliskich przed Dniem Wszystkich Świętych.

Astry jesienne można podzielić na drobnokwiatowe i wielkokwiatowe. Astry wielkokwiatowe ze względu na okazałe kwiatostany – sięgające 5 cm średnicy – są dużo bardziej popularne. Astry jesienne są dostępne także w bardzo zróżnicowanych wysokościach, od 20 do nawet 180 cm.

Zobacz także: Astry w ogrodzie

Sadzenie astrów jesiennych

Astry jesienne to kwiaty na stanowisko słoneczne i przewiewne o żyznej, przepuszczalnej glebie z pH wynoszącym 5,5–6,5. Zanim zasadzimy astry, powinniśmy się zastanowić jakie odległości należy zachować pomiędzy sadzonkami. Jest to uzależnione od tego, jaką odmianę astrów wybierzemy. Odmiany zaliczane do astrów wysokich sadzimy w rozstawie 80x80 cm, te odmiany, które są średniowysokie – 50x50 cm, zaś astry niskie – 20x20 cm.

Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie jest wystarczająco żyzna, możemy posadzić astry wrzosolistne, które poradzą sobie także na nieco słabszej glebie.

Zobacz także: Ogród – barwy jesieni

Pielęgnacja astrów jesiennych

Istotnym elementem w pielęgnacji astrów jesiennych jest ich podlewanie. Astry wymagają stale wilgotnej gleby, aby mogły prawidłowo rosnąć. Gdy nasze astry zaczną tracić dolne liście, to znak, że mają zbyt suchą ziemię.

Astry są roślinami odpornymi na mróz, jednak tylko wtedy, gdy zimują przykryte śniegiem. Kiedy zima jest sroga, ale w naszym ogrodzie praktycznie nie ma śniegu, powinniśmy przykryć astry stroiszem.

Jeśli astry w naszym ogrodzie rosną już od kilku lat, warto pomyśleć o wykopaniu starych karp i oddzieleniu rozłogów. Ponownie należy zasadzić tylko rozłogi – do dołka wysypanego żyzną glebą. Zabieg ten wykonujemy na wiosnę. Dzięki temu nasze astry będą intensywniej rosły i kwitły nawet po trzech czy pięciu latach.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Astry jesienne to kwiaty, które pięknie zdobią nasze ogrody gdy tylko zaczyna się jesień. Fot. Fotolia
Astry jesienne to kwiaty, które pięknie zdobią nasze ogrody gdy tylko zaczyna się jesień. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama