REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zielona woda w oczku wodnym

Joanna Sokołowska
lony – powodują, że w stawie pojawia się zielona woda. Są szczególnie kłopotliwe, gdy mamy płytki zbiornik – mają wówczas idealne warunki do szybkiego wzrostu. Fot. Shutterstock
lony – powodują, że w stawie pojawia się zielona woda. Są szczególnie kłopotliwe, gdy mamy płytki zbiornik – mają wówczas idealne warunki do szybkiego wzrostu. Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Glony – powodują, że w stawie pojawia się zielona woda. Są szczególnie kłopotliwe, gdy mamy płytki zbiornik – mają wówczas idealne warunki do szybkiego wzrostu. Jeśli glony pojawią się w nowym stawie tuż po jego założeniu, nie musimy się martwić. Znikną mniej więcej po dwóch lub trzech tygodniach – gdy unormuje się równowaga biologiczna.

Sposoby na staw bez glonów

REKLAMA

– zbiornik mający głębokość nie mniej niż 50 cm (pod warunkiem, że są tam tylko rośliny) i 1 m (jeżeli żyją tam również ryby);

– nie przekarmiaj ryb – pokarm wsypany raz dziennie w zupełności im wystarczy, ryby powinny zjeść go od razu aby nie opadał na dno. Jeżeli zgnije na dnie będzie idealnym pożywieniem dla glonów;

– ostrożnie nawozimy okolice naszego stawu – jeżeli w stawie znajdą się środki przeznaczone dla roślin wokół zbiornika, będą one równie dobrą pożywką dla glonów,

– glony bardzo lubią światło, dlatego należy je jak najbardziej ograniczać;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– posadź rośliny podwodne – będą produkować tlen potrzebny mikroorganizmom zwalczającym glony;

– na dnie połóż ażurowe worki z kwaśnym torfem, gdy zacznie leżakować, związki wydobywające się z niego zwalczą glony;

Jeżeli glonów w naszym zbiorniku jest już bardzo dużo, wyżej wymienione metody mogą nie wystarczyć aby je całkowicie usunąć. Mamy do wyboru trzy metody walki z glonami.

zobacz także: Zbiorniki wodne w ogrodzie

Ręcznie usuwanie glonów

Długie glony wyłowić możemy za pomocą zanurzonego w wodzie kija. Jednak musimy być przy tym ostrożni by nie uszkodzić podłoża.

Zobacz także: Ryby w oczku wodnym

Metoda chemiczna

W sprzedaży jest bardzo wiele środków niszczących glony. Preparaty powinny być stosowane raz na sezon – mimo zapewnień producentów o ich nieszkodliwości dla środowiska mogą one hamować proces wzrostu roślin wodnych. Ponadto obumarłe glony, które opadną na dno są doskonałym pożywieniem dla nowych.

Uważajmy by przez przypadek nie kupić środka do basenów. Zawarte w takim preparacie związki są bardzo niebezpieczne dla roślin wodnych.

Zobacz także: Jak oczyszczać oczka wodne?

Filtry do wody

Możemy zdecydować się na filtr mechaniczny, biologiczny lub wytwarzający promienie UV. Spełni on swoje zadanie tylko wtedy, gdy woda w całym zbiorniku będzie przefiltrowana w ciągu 10 godzin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA