reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Zdrowe rośliny bez nawozów. Ekologiczne warzywa i owoce. Podpowiadamy co zrobić, żeby bez chemicznych preparatów stworzyć ekologiczny ogród.

Jeżeli nie zdecydujemy się na chemiczne preparaty musimy przygotować się na to, że od czasu do czasu nasze rośliny zaatakują szkodniki. Możemy wybrać rośliny odporne na choroby i posadzić je w najbardziej optymalnych miejscach. Możemy stosować nawozy organiczne, uprawiać rośliny, które wabią pożyteczne owady oraz takie, z których wydobywają się fitocydy. Do naszego ogrodu wpuścimy zwierzęta takie jak: jeże, ptaki, żaby czy ryjówki, a po dwóch czy trzech latach będziemy mogli cieszyć się ogrodem, w którym istnieje równowaga biologiczna.

Jeżeli chodzi o naszą ingerencję, możemy zastosować napary i wywary pochodzenia naturalnego (na przykład z czosnku czy pokrzyw), które przygotujemy w domu. W trudnych sytuacjach takie środki mogą być niewystarczające, dlatego warto wówczas zakupić biologiczne środki do zwalczania szkodników. Podczas prowadzenia ekologicznego ogrodu użycie jakiegokolwiek preparatu chemicznego powinno być ostatecznością. Postarajmy się by wybierane przez nas preparaty były mało toksyczne.

Stosując chemiczne środki przeciwko szkodnikom pozbywamy się także pożytecznych owadów, które między innymi zapylają kwiaty – bez nich nie ma owoców.

Warto zaprzyjaźnić się z chwastami. Zostawmy kępy chwastów chociaż na obrzeżach naszej działki – na przykład mniszka lekarskiego, pokrzywy zwyczajnej, rumianku pospolitego, jasnoty białej, babki szerokolistnej. Wabią one pożyteczne owady i korzystnie wpływają na rozwój innych roślin. Koniecznie powinno się posadzić czarny bez – jego cień daje idealne warunki do tworzenia kompostu, a zapach który wydobywa się z jego liści jest świetne odstrasza muchy czy komary. Ponad to korzystając z liści, kwiatów i owoców możemy leczyć różne dolegliwości.

Zamiast odruchowo tępić niektóre rośliny zastanówmy się, czy nie mogą nam pomóc – nie tylko w uprawie ogrodu, lecz także w codziennym życiu.

Eko warzywa i owoce

Gdy zakładamy ogród coraz częściej szukamy miejsca na warzywnik. Jeżeli nasz ogród jest duży, możemy też pomyśleć o sadzie. Pamiętajmy, że rośliny uprawne potrzebują żyznego podłoża i dostępu do światła słonecznego. Cofnijmy się też do czasów naszych przodków i zastosujmy metody z przeszłości, które zapewnią nam udany plon. Dawniej dowiedziono, że rośliny poprzez swoje korzenie, pędy oraz kwiaty wydzielają substancje, wywierające korzystny lub niekorzystny wpływ na siebie nawzajem. Posiadając wiedzę na ten temat możemy niewielką pracą osiągnąć ogrodniczy sukces.

Zobacz także:  Ogród ekologiczny – vademecum

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Fot. Fotolia
Nie sadźmy koło siebie bazylii, ruty i majeranku – to połączenie nie przyniesie nam udanego plonu. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama