REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Joanna Sokołowska
Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości. Fot. Fotolia
Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szybko rosnące rośliny ogrodowe to sposób na to, aby nasz ogród w niedługim czasie zmienił krajobraz. Podpowiadamy jakie rośliny i krzewy wybrać, aby osiągnąć szybki i zadowalający efekt. Zobacz jakie rośliny posadzić na dużej, a jakie na małej działce.

Każdy posiadacz działki chciałby żeby jego ogród od razu był piękny i kwitnący, jednak zazwyczaj swoją przygodę z ogrodnictwem zaczynamy od pustej działki, dlatego to może być trudne. W sprzedaży dostępne są drzewa i krzewy, które mogą nadać naszemu ogrodowi wymarzony wygląd, jednak z reguły nie należą do tanich. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia – możemy zdecydować się na rośliny szybko rosnące.

REKLAMA

Jakie szybko rosnące rośliny wybrać?

REKLAMA

Jeżeli nasza działka jest duża, powinniśmy posadzić drzewa będące nie tylko tłem ogrodu, lecz także źródłem cienia. Jeżeli nasza działka jest mała, swój wybór ograniczmy do krzewów lub zdecydujmy się na drzewa, które w przyszłości nie przytłoczą działki swoimi rozmiarami. Pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. W przyszłości gdy zarówno krzewy jak i drzewa będą rosły, może się okazać, że zaczną sobie przeszkadzać i trzeba je będzie przycinać lub w ogóle wyciąć.

Uzupełnieniem w pustym ogrodzie mogą być byliny – niektóre z nich osiągają rozmiary 1,5–2 m już w pierwszym roku. Dodatkowo pomyślmy o roślinach jednorocznych. Nie żyją długo, ale rosną szybko i intensywnie kwitną. To one zdominują ogród zanim krzewy i drzewa osiągną swoje rozmiary. Małe działki dodatkowo mogą być zagospodarowane przez pnącza. Bięgnące przez kratki i pergole efektownie wzbogacą nasz ogród. Ich zielone ściany staną się idealnym tłem dla kompozycji kwiatowych.

Zobacz także: Szybko rosnące tuje

Szybko rosnące rośliny

Byliny niezimujące w gruncie: dalia (odmiany), paciorecznik. Dorastają do 2 m, jednak co roku jesienią trzeba je wykopywać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Byliny wysokie: aster nowobelgijski lub nowoangielski, ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, parzydło leśne, rodgersje, słoneczniczek szorstki, oraz trawy: miskant chiński i cukrowy, trzcinnik piaskowy. Okazałe kępy tworzą już w drugim roku uprawy.

Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości.

REKLAMA

Drzewa liściaste: brzozy, dąb czerwony, jarząb pospolity i szwedzki, jesion pensylwański, oliwnik wąskolistny, sumak octowiec, surmia bignoniowa (katalpa), wierzby. Rosną szybciej niż rośliny iglaste, już po kilku latach osiągają kilka metrów wysokości.

Krzewy liściaste: budleja Dawida, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, odmiany derenia białego i rozłogowego, irga błyszcząca i pomarszczona, jaśminowiec pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska i krwista, róże parkowe i pnące, róża pomarszczona, sorbaria jarzębolistna, żylistek szorstki. Na to żeby osiągnęły docelową wysokość, trzeba czekać trzy – siedem lat.

Pnącza jednoroczne: fasola ozdobna, kobea pnąca, wilec purpurowy. W ciągu sezonu osiągają kilka metrów.

Pnącza wieloletnie: akebia pięciolistkowa, bluszcz pospolity, cytryniec chiński, glicynia kwiecista i chińska, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, rdestówka Alberta, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, a także obficie kwitnące powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Zależnie od gatunku przyrastają co roku od 1 do 5 m.

Rośliny jednoroczne: kosmos podwójnie pierzasty, rącznik pospolity, słonecznik. Rośliny szybkiego efektu, posiane lub posadzone wiosną, latem osiągają 1,5–2,5 m wysokości.

Zobacz także: Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?

Zakładając ogród nie zapominajmy o elementach architektury a także ukształtowaniu terenu. Murki, skarpy, niewielkie wzniesienia – to wszystko także buduje ostateczne wrażenie wizualne naszego ogrodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA