reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Szybko rosnące rośliny ogrodowe to sposób na to, aby nasz ogród w niedługim czasie zmienił krajobraz. Podpowiadamy jakie rośliny i krzewy wybrać, aby osiągnąć szybki i zadowalający efekt. Zobacz jakie rośliny posadzić na dużej, a jakie na małej działce.

Każdy posiadacz działki chciałby żeby jego ogród od razu był piękny i kwitnący, jednak zazwyczaj swoją przygodę z ogrodnictwem zaczynamy od pustej działki, dlatego to może być trudne. W sprzedaży dostępne są drzewa i krzewy, które mogą nadać naszemu ogrodowi wymarzony wygląd, jednak z reguły nie należą do tanich. Na szczęście nie ma sytuacji bez wyjścia – możemy zdecydować się na rośliny szybko rosnące.

Jakie szybko rosnące rośliny wybrać?

Jeżeli nasza działka jest duża, powinniśmy posadzić drzewa będące nie tylko tłem ogrodu, lecz także źródłem cienia. Jeżeli nasza działka jest mała, swój wybór ograniczmy do krzewów lub zdecydujmy się na drzewa, które w przyszłości nie przytłoczą działki swoimi rozmiarami. Pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. W przyszłości gdy zarówno krzewy jak i drzewa będą rosły, może się okazać, że zaczną sobie przeszkadzać i trzeba je będzie przycinać lub w ogóle wyciąć.

Uzupełnieniem w pustym ogrodzie mogą być byliny – niektóre z nich osiągają rozmiary 1,5–2 m już w pierwszym roku. Dodatkowo pomyślmy o roślinach jednorocznych. Nie żyją długo, ale rosną szybko i intensywnie kwitną. To one zdominują ogród zanim krzewy i drzewa osiągną swoje rozmiary. Małe działki dodatkowo mogą być zagospodarowane przez pnącza. Bięgnące przez kratki i pergole efektownie wzbogacą nasz ogród. Ich zielone ściany staną się idealnym tłem dla kompozycji kwiatowych.

Zobacz także: Szybko rosnące tuje

Szybko rosnące rośliny

Byliny niezimujące w gruncie: dalia (odmiany), paciorecznik. Dorastają do 2 m, jednak co roku jesienią trzeba je wykopywać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.

Byliny wysokie: aster nowobelgijski lub nowoangielski, ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, parzydło leśne, rodgersje, słoneczniczek szorstki, oraz trawy: miskant chiński i cukrowy, trzcinnik piaskowy. Okazałe kępy tworzą już w drugim roku uprawy.

Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości.

Drzewa liściaste: brzozy, dąb czerwony, jarząb pospolity i szwedzki, jesion pensylwański, oliwnik wąskolistny, sumak octowiec, surmia bignoniowa (katalpa), wierzby. Rosną szybciej niż rośliny iglaste, już po kilku latach osiągają kilka metrów wysokości.

Krzewy liściaste: budleja Dawida, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, odmiany derenia białego i rozłogowego, irga błyszcząca i pomarszczona, jaśminowiec pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska i krwista, róże parkowe i pnące, róża pomarszczona, sorbaria jarzębolistna, żylistek szorstki. Na to żeby osiągnęły docelową wysokość, trzeba czekać trzy – siedem lat.

Pnącza jednoroczne: fasola ozdobna, kobea pnąca, wilec purpurowy. W ciągu sezonu osiągają kilka metrów.

Pnącza wieloletnie: akebia pięciolistkowa, bluszcz pospolity, cytryniec chiński, glicynia kwiecista i chińska, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, rdestówka Alberta, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, a także obficie kwitnące powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Zależnie od gatunku przyrastają co roku od 1 do 5 m.

Rośliny jednoroczne: kosmos podwójnie pierzasty, rącznik pospolity, słonecznik. Rośliny szybkiego efektu, posiane lub posadzone wiosną, latem osiągają 1,5–2,5 m wysokości.

Zobacz także: Jakie pnącza szybko zasłonią ogrodzenie?

Zakładając ogród nie zapominajmy o elementach architektury a także ukształtowaniu terenu. Murki, skarpy, niewielkie wzniesienia – to wszystko także buduje ostateczne wrażenie wizualne naszego ogrodu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości. Fot. Fotolia
Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5–8 m wysokości. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama