REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przyprawy z własnego ogródka

Joanna Sokołowska
Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady. Fot. Fotolia
Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przydomowym ogrodzie poza kwiatami możemy hodować także zioła oraz rośliny przyprawowe. Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady.

Rośliny wieloletnie

Do wieloletnich roślin ziołowych i przypraw zaliczamy:

REKLAMA

– chrzan pospolity
– bylica estragon
– hyzop lekarski
– lawenda wąskolistna
– oregano zwane też lebiodką pospolitą
– lubczyk ogrodowy
– melisa lekarska
– różne odmiany mięty
– rozmaryn lekarski
– szałwia lekarska
– tymianek właściwy

Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich

REKLAMA

Bylica estragon – zazwyczaj stosowana do przyprawiania zup, potraw z dziczyzny, drobiu, cielęciny, baraniny, ryb a także do ogórków kwaszonych. Może nam zastąpić podstawowe przyprawy, takie jak pieprz i sól. Silniejszy aromat ma jego ususzone ziele, dlatego stosuje się je najczęściej. Świeże listki dodajemy do masła ziołowego czy sosu. Dzięki niemu będziemy lepiej przyswajać składniki pokarmowe, wyreguluje się również praca naszego układu trawiennego.

Mięta pieprzowa – nie rośnie w stanie dzikim. Pasuje do potraw z groszku, ziemniaków, pomidorów, ryb i różnych rodzajów mięs z wyjątkiem wieprzowny. Świeża może być dodatkiem do surówek z kapusty. Mięta pobudza wytwarzanie soków żołądkowych, a także usprawnia pracę jelit. To zioło antybakteryjne i uspakajające, ale to nie wszystkie z jej zalet. Mięta pieprzowa odstraszy także... Pchły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szałwia lekarska – świeże i suszone liście szałwii powinny być używane z umiarem, ponieważ ma ona bardzo intensywny smak. Szałwię możemy dodać do tłustych mięs, drobiu, ryb, dań z fasoli, grochu, soczewicy lub bobu. Jest także smacznym uzupełnieniem zapiekanek. Działa przeciwzapalnie, ma właściwości odkażające i ściągające. Wspomaga leczenie cukrzycy. Zalecane jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii przy zapaleniach gardła czy dziąseł.


Rośliny jednoroczne

bazylia pospolita
– cząber ogrodowy
– czarnuszka
– kminek zwyczajny
– kolendra siewna
– koper ogrodowy i włoski
– majeranek ogrodowy
–ogórecznik lekarski

REKLAMA

Bazylia pospolita – dodawana do zup: pomidorowej, rybnej lub jarzynowej, a także do sosów, sałatek, potraw z ryżu czy duszonych warzyw znacznie urozmaici ich smak. Idealna do pizzy, dań z ryb i z warzyw strączkowych. Reguluje pracę układu trawiennego, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Koi system nerwowy.

Ogórecznik lekarski – jego świeże liście mają – jak sama nazwa wskazuje – smak ogórków. Stosowany do sałatek, potraw z drobiu i ryb. Jego kwiaty można dodawać do chłodnych napojów, herbaty a także do deserów. Dobrym pomysłem jest zamrożenie kwiatów ogórecznika w kostkach lodu i serwowanie ich wraz z napojami. Ogórecznik działa osłonowo na błonę śluzową żołądka, jamy ustnej i gardła. Jest moczopędny a nawet pomaga zwalczyć gorączke.

Majeranek ogrodowy – najczęściej jest stosowany w formie suszonej. Dodawany dopiero pod koniec gotowania do warzyw strączkowych, sosów, flaków, zup (grochówka i żur).  Można natrzeć nim mięso lub ryby. Działa wykrztuśnie i przeciwskurczowo.

Zioła przeniesione z siedlisk naturalnych do ogrodu

– babka szerokolistna
– dziurawiec zwyczajny
– macierzanka piaskowa
mięta polna i wonna
– rumianek pospolity
– pokrzywa zwyczajna
– wiesiołek dwuletni


Zobacz także: Rośliny odstraszające komary

Dziurawiec zwyczajny – działa kojąco na żołądek i wątrobę. Łagodzi napięcia na tle nerwowym, obniża ciśnienie. Wspomaga leczenie rwy kulszowej i gośćca a także bólów reumatycznych. Przyspiesza gojenie się ran i działa przeciwzapalnie.

Rumianek pospolity – ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwskurczowe. Reguluje układ moczowy i trawienny. Surowcem zielarskim są kwiaty (żółty środek i białe płatki). Od innych gatunków odróżnia go to, że jego koszyczek jest wewnątrz pusty.

Pokrzywa zwyczajna – napar z suszonych lub świeżych liści ma działanie regenerujące i przeciwzapalne. Wspomaga prace przewodu pokarmowego, leczenie anemii a także wzmacnia i oczyszcza cały organizm. Ziele powinno być zbierane zanim zakwitnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA