REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przyprawy z własnego ogródka

Joanna Sokołowska
Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady. Fot. Fotolia
Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przydomowym ogrodzie poza kwiatami możemy hodować także zioła oraz rośliny przyprawowe. Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady.

Rośliny wieloletnie

Do wieloletnich roślin ziołowych i przypraw zaliczamy:

REKLAMA

– chrzan pospolity
– bylica estragon
– hyzop lekarski
– lawenda wąskolistna
– oregano zwane też lebiodką pospolitą
– lubczyk ogrodowy
– melisa lekarska
– różne odmiany mięty
– rozmaryn lekarski
– szałwia lekarska
– tymianek właściwy

Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich

REKLAMA

Bylica estragon – zazwyczaj stosowana do przyprawiania zup, potraw z dziczyzny, drobiu, cielęciny, baraniny, ryb a także do ogórków kwaszonych. Może nam zastąpić podstawowe przyprawy, takie jak pieprz i sól. Silniejszy aromat ma jego ususzone ziele, dlatego stosuje się je najczęściej. Świeże listki dodajemy do masła ziołowego czy sosu. Dzięki niemu będziemy lepiej przyswajać składniki pokarmowe, wyreguluje się również praca naszego układu trawiennego.

Mięta pieprzowa – nie rośnie w stanie dzikim. Pasuje do potraw z groszku, ziemniaków, pomidorów, ryb i różnych rodzajów mięs z wyjątkiem wieprzowny. Świeża może być dodatkiem do surówek z kapusty. Mięta pobudza wytwarzanie soków żołądkowych, a także usprawnia pracę jelit. To zioło antybakteryjne i uspakajające, ale to nie wszystkie z jej zalet. Mięta pieprzowa odstraszy także... Pchły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szałwia lekarska – świeże i suszone liście szałwii powinny być używane z umiarem, ponieważ ma ona bardzo intensywny smak. Szałwię możemy dodać do tłustych mięs, drobiu, ryb, dań z fasoli, grochu, soczewicy lub bobu. Jest także smacznym uzupełnieniem zapiekanek. Działa przeciwzapalnie, ma właściwości odkażające i ściągające. Wspomaga leczenie cukrzycy. Zalecane jest płukanie jamy ustnej naparem z szałwii przy zapaleniach gardła czy dziąseł.


Rośliny jednoroczne

bazylia pospolita
– cząber ogrodowy
– czarnuszka
– kminek zwyczajny
– kolendra siewna
– koper ogrodowy i włoski
– majeranek ogrodowy
–ogórecznik lekarski

REKLAMA

Bazylia pospolita – dodawana do zup: pomidorowej, rybnej lub jarzynowej, a także do sosów, sałatek, potraw z ryżu czy duszonych warzyw znacznie urozmaici ich smak. Idealna do pizzy, dań z ryb i z warzyw strączkowych. Reguluje pracę układu trawiennego, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Koi system nerwowy.

Ogórecznik lekarski – jego świeże liście mają – jak sama nazwa wskazuje – smak ogórków. Stosowany do sałatek, potraw z drobiu i ryb. Jego kwiaty można dodawać do chłodnych napojów, herbaty a także do deserów. Dobrym pomysłem jest zamrożenie kwiatów ogórecznika w kostkach lodu i serwowanie ich wraz z napojami. Ogórecznik działa osłonowo na błonę śluzową żołądka, jamy ustnej i gardła. Jest moczopędny a nawet pomaga zwalczyć gorączke.

Majeranek ogrodowy – najczęściej jest stosowany w formie suszonej. Dodawany dopiero pod koniec gotowania do warzyw strączkowych, sosów, flaków, zup (grochówka i żur).  Można natrzeć nim mięso lub ryby. Działa wykrztuśnie i przeciwskurczowo.

Zioła przeniesione z siedlisk naturalnych do ogrodu

– babka szerokolistna
– dziurawiec zwyczajny
– macierzanka piaskowa
mięta polna i wonna
– rumianek pospolity
– pokrzywa zwyczajna
– wiesiołek dwuletni


Zobacz także: Rośliny odstraszające komary

Dziurawiec zwyczajny – działa kojąco na żołądek i wątrobę. Łagodzi napięcia na tle nerwowym, obniża ciśnienie. Wspomaga leczenie rwy kulszowej i gośćca a także bólów reumatycznych. Przyspiesza gojenie się ran i działa przeciwzapalnie.

Rumianek pospolity – ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwskurczowe. Reguluje układ moczowy i trawienny. Surowcem zielarskim są kwiaty (żółty środek i białe płatki). Od innych gatunków odróżnia go to, że jego koszyczek jest wewnątrz pusty.

Pokrzywa zwyczajna – napar z suszonych lub świeżych liści ma działanie regenerujące i przeciwzapalne. Wspomaga prace przewodu pokarmowego, leczenie anemii a także wzmacnia i oczyszcza cały organizm. Ziele powinno być zbierane zanim zakwitnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA