| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Ogród jesienią: liście w ogrodzie – jak można je wykorzystać?

Ogród jesienią: liście w ogrodzie – jak można je wykorzystać?

Liście, które spadły w naszym ogrodzie można wykorzystać na różne sposoby. Liście spadające jesienią możemy wykorzystać np. jako kompost. Zobacz, co można zrobić z liśćmi zalegającymi w ogrodzie jesienią.

Liście, które tworzą kolorowy dywan na ścieżkach, schodach czy tarasie w naszym ogrodzie mogą być niebezpieczne – na wilgotnych liściach bardzo łatwo możemy się poślizgnąć. Aby uniknąć wypadków, zamiećmy liście w jedno miejsce.

Liście powinno się usuwać także z trawnika, wszystkich roślin zimozielonych czy młodych kwiatów. Jeśli pozostawimy na nich opadłe jesienne liście, możemy się przyczynić do gnicia tych roślin.

Pożyteczne liście

Liści możemy użyć do kompostowania gruntu. Opadłe liście powinniśmy ułożyć pod drzewami, krzewami i na grządkach – zarówno warzywnych, jak i kwiatowych. Jeśli chcemy przyspieszyć proces gnicia jesiennych liści, możemy je przysypać warstwą gleby. Liście kwitnących krzewów i roślin owocowych z naszego ogrodu rozłożą się najszybciej. Pamiętajmy, że w ten sposób uzyskamy ekologiczny nawóz. Jesienne liście będą nie tylko nawozem, lecz także warstwą izolacyjną – zimą uchronią nasze rośliny przed przemarznięciem.

Zobacz także: Dlaczego zielenieją kolorowe liście krzewów ozdobnych?

Recykling jesiennych liści

Oprócz tego, że liście możemy wykorzystać jako kompost, nadadzą się one także do zbudowania gniazd dla jeży. Jeże żywią się larwami, ślimakami i pająkami, dlatego niewątpliwie pomogą nam oczyścić ogród ze szkodników i robaków. Ze względu na to, że jeże nie lubią warzyw, nasze grządki na pewno pozostaną nienaruszone.

Kompostownik

Liście, których nie wykorzystamy do kompostowania gruntu możemy umieścić w kompostowniku. Tam ulegną rozkładowi i będą stanowiły gotowy nawóz organiczny i ekologiczny. Taki nawóz przesiany przez specjalną siatkę wykorzystamy np. do przykrycia skoszonego w październiku trawnika. Cienka warstwa kompostu (ok. 0,5 cm) sprawi, że nasza trawa będzie lepiej zabezpieczona podczas zimy.

Zobacz także: Ogrodowe krzewy liściaste zrzucające liście na zimę

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jesień to czas, kiedy drzewa gubią kolorowe liście. Liście w kolorach od żółtego, poprzez pomarańcz aż do głębokiej czerwieni,  stanowią ozdobę naszego ogrodu.
Jesień to czas, kiedy drzewa gubią kolorowe liście. Liście w kolorach od żółtego, poprzez pomarańcz aż do głębokiej czerwieni, stanowią ozdobę naszego ogrodu.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »