reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Byliny jesienią możemy nie tylko przesadzać, lecz także sadzić. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, aby nasze byliny pięknie kwitły nawet w październiku. Nie zapominajmy również o bylinach, które nie zimują w gruncie – wykopmy je po pierwszych jesiennych przymrozkach. Podpowiadamy, jak dbać o byliny jesienią i jak zabezpieczyć je na zimę.

Byliny jesienne

Tulipany, narcyzy, hiacynty czy konwalie możemy sadzić jeszcze w październiku. Pamiętajmy, aby do ziemi, w której posadzimy kwiaty, dodać nawóz jesienny. Taki nawóz zawiera dużo więcej potasu i fosforu niż nawóz przeznaczony do pielęgnacji kwiatów latem.  Dzięki nawozowi nasze kwiaty ładnie rozkwitną. Ważne jest także stanowisko, na którym posadzimy nasze sadzonki. Narcyzy będą najlepiej rosły na stanowisku nasłonecznionym, zaś konwalie lepiej posadzić na stanowisku cienistym.

Przesadzanie bylin jesienią

Na początku października możemy przesadzać te z bylin, które są wytrzymałe – liliowce, funkie i parzydło. Pamiętajmy, że po przesadzeniu bylin powinniśmy dobrze podlać glebę. Nie zapominajmy także o ściółkowaniu, które ochroni nasze rośliny przed przemarznięciem.

Zobacz także: Krzewy ogrodowe na jesień

Byliny niezimujące w gruncie

Niektóre z gatunków bylin nie nadają się do zimowania w gruncie. Mieczyki, galtonie, pacioreczniki, błonczatki, tygrysówki czy dalie należy wykopać. Najlepiej zrobić to po pierwszych przymrozkach – jesienią. Pamiętajmy, że cebule, kłącza czy bulwy należy przechowywać w odpowiednich pomieszczeniach. Niska temperatura powietrza i dostęp do świeżego powietrza to podstawowe warunki jakie musimy zapewnić naszym zimującym bylinom.

Byliny – okrywanie na zimę

Pamiętajmy, że nie wszystkie gatunki bylin musimy wykopywać. Niektóre przetrwają zimę w naszych ogrodach jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Jeśli mamy w swoim ogrodzie trytoma, zawilca (japońskiego lub greckiego), pustynniki, szczawiki czy pełniki – okryjmy je na zimę. Powinniśmy zabezpieczyć także trawy rabatowe takie jak: trawy pampasowe, młode piórkówki i miskant chiński.

Zobacz także: Jesień – nawożenie roślin ogrodowych

Pustynniki, szczawiki, lewizje i inne rośliny, które mają mięsiste korzenie, powinniśmy zabezpieczyć przed wilgocią. Należy posadzić je na warstwie żwiru – drenażu. W zimie te rośliny będą potrzebowały dodatkowego zabezpieczenia w postaci daszku z folii.

Warstwa ochronna

Byliny okrywamy suchymi liśćmi, korą, torfem, słomą albo stroiszem. W zależności od gatunku, warstwa ochronna powinna wynosić od 10 do 20 cm. Niektóre trawy ozdobne będą potrzebowały nawet 30 cm warstwy zrobionej np. z suchych liści.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Tulipany, narcyzy, hiacynty czy konwalie możemy sadzić jeszcze w październiku. Pamiętajmy, aby do ziemi, w której posadzimy kwiaty, dodać nawóz jesienny. Fot. Fotolia
Tulipany, narcyzy, hiacynty czy konwalie możemy sadzić jeszcze w październiku. Pamiętajmy, aby do ziemi, w której posadzimy kwiaty, dodać nawóz jesienny. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama