reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak dbać o nagrobki?

Jak dbać o nagrobki?

Jak co roku w dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych krewnych. W dniu Wszystkich Świętych warto zadbać o rodzinne nagrobki. Zobacz jak dbać o nagrobek.

Porządkowanie nagrobka w kilku krokach

Prace na cmentarzu warto rozpocząć kilka dni wcześniej. W pierwszej kolejności należy umyć pomnik specjalnymi preparatami i detergentami. Możemy do tego celu wykorzystać np. płyn do mycia naczyń. Jeśli na pomniku pojawił się grzyb lub mech, można je usunąć mechanicznie drucianą szczotką lub szpachelką, uważając aby nie uszkodzić pomnika. Jeśli nagrobek jest wykonany z marmuru, lepiej użyć do tego celu szorstkiej ścierki (np. zmywaka kuchennego).

Kiedy umyty nagrobek będzie już suchy i oczyszczony z grzybów i pleśni, możemy przystąpić do  nakładania specjalnego preparatu grzybobójczego. Taki preparat tworzy cienką bezbarwną powłokę ochronną odporną na działanie czynników atmosferycznych i zabezpieczająca pomnik przed pojawianiem się kolejnych wykwitów.

Jak dbać o betonowy nagrobek?

Wstępne oczyszczenie nagrobka betonowego często uwidacznia wiele uszkodzeń powstałych w przeciągu lat. Uszkodzenia nagrobka betonowego można w prosty sposób naprawić używając do tego celu właściwej zaprawy (np. szybko  twardniejącej) .

Czym jest zaprawa szybko twardniejąca?

Naprawa betonowego nagrobka

Nakładając zaprawę na pomnik należy pamiętać aby zrobić to na mokro. Oznacza to, że wcześniej przygotowaną zaprawę należy nałożyć na uprzednio zmoczoną powierzchnię, wypełniając ubytki.

Jeśli nasz pomnik ma znaczne pęknięcia szczelinowe np. cokołu lub płyty. Do naprawy można użyć np. kleju wysoko elastycznego. Ponadto za pomocą kleju wysoko elastycznego możemy także przykleić odpadająca tablicę lub wazon.

Należy pamiętać, że chcąc dokonać na cmentarzu napraw z użyciem zaprawy, do jej rozrobienia będziemy potrzebować wody. Na większości cmentarzy mamy do niej dostęp, jednak na wszelki wypadek warto dowiedzieć się czy w danym okresie woda na cmentarzu będziemy ogólnie dostępna. W okresie jesienno-zimowym może zostać wyłączona.
Należy także pamiętać, że po nałożeniu zaprawy, naprawione miejsce należy zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych np. przekrywając folią.

Jak dbać o nagrobek z granitu?

Nagrobek z granitu najlepiej czyścić wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Do granitu nie należy używać żadnego rodzaju past, a tym bardziej tych tłustych lub żrących, które mogą zostawić trwałe plamy trudne do usunięcia. W ten sposób bardzo łatwo można zniszczyć nagrobek.

Zobacz także: Jak dbać o nagrobek z lastryko?

Zobacz także: Renowacja starego nagrobka

Zobacz także: Impregnacja nagrobka

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nagrobek z granitu najlepiej czyścić wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Fot. Fotolia
Nagrobek z granitu najlepiej czyścić wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Fot. Fotolia

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama