| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki – przesadzanie

Iglaki – przesadzanie

Często w trakcie sezonu okazuje się, że rośliny zbyt mocno się rozrosły lub rosną na nieodpowiednim dla nich stanowisku. Najprostszym wyjściem w takim przypadku jest przesadzenie ulubionych iglaków na nowe miejsce. Jednak zanim się do tego zabierzemy, warto wybrać jak najlepszy termin. Kiedy najlepiej przesadzać iglaki?

W lecie nie przesadzamy iglaków

Zdecydowanie najgorszym terminem na przesadzanie roślin jest okres wiosenno-letnich upałów. Rośliny są w tym czasie w trakcie wykształcania przyrostów i o wiele wolniej regenerują system korzeniowy. Ponadto upały i długie okresy suszy połączone z uszkodzeniem systemu korzeniowego podczas przesadzania powodują, że rośliny o wiele trudniej się przyjmują lub zamierają. Dotyczy to wszystkich roślin zimozielonych.

Zobacz także: Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe

Optymalne terminy przesadzania

Rośliny iglaste i inne zimozielone najlepiej przesadzać w okresie, kiedy kończą przyrost. Dzieje się to z reguły pod koniec sierpnia. W czasie gdy rośliny nie wydatkują już energii na wytwarzanie przyrostów, o wiele lepiej regeneruje się system korzeniowy. Iglaki możemy przesadzać również wczesną wiosną (kiedy nie rozpoczęły one jeszcze przyrostu). Termin wczesnojesienny jest korzystniejszy ze względu na większą ilość wilgoci w glebie oraz brak ryzyka wystąpienia długich okresów suszy i upałów (co zdarza się czasem wiosną).

Zobacz także: Iglaki rozesłane i płożące się - które wybrać

Jak przesadzać iglaki?

Rośliny obkopujemy szpadlem dookoła tak by podciąć lekko korzenie. Zawsze należy starać się wykopać roślinę z możliwie dużą bryłą korzeniową. Aby ziemia nie obsypała się z bryły, warto obficie podlać rośliny dzień wcześniej.  Bryłę korzeniową delikatnie podważamy, wyciągamy, kładziemy na kawałku tkaniny lub folii i przenosimy na nowe miejsce (uważając aby nie uszkodzić bryły korzeniowej). Sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosła poprzednio. Następnie obficie podlewamy, i w przypadku braku opadów jesienią, regularnie nawadniamy. Przesadzone rośliny nawozimy dopiero wiosną przyszłego roku, gdy zobaczymy, że wypuszczają nowe przyrosty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »