| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Szybko rosnące tuje

Szybko rosnące tuje

Tuje nadal są roślinami najczęściej wybieranymi na zimozielony żywopłot. Jeśli zależy nam na bardzo szybkim przyroście roślin, najlepszym wyjściem będzie wybranie odmian szybko rosnących. Znajdziemy co najmniej kilka odmian żywotników, które rosną szybko, wyglądają atrakcyjne i nie sprawiają kłopotów.

W sklepach możemy znaleźć wiele odmian żywotników o różnych pokrojach, różnym kolorze łusek i tempie wzrostu. Największą popularnością cieszą się te o kolumnowym i stożkowatym pokroju – najlepiej sprawdzają się jako żywopłoty. Spośród tych odmian wybierzmy te o zagęszczonym, zwartym pokroju, które rosną nieco wolniej (np. żywotnik zachodni `Smaragd`, `Holmstrup`, `Columna`) lub szybko rosnące, z nieco mniej zagęszczonymi gałązkami

Najprostszy wybór

Do najszybciej rosnących żywotników należy żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) `Brabant` o jasnozielonym, matowym zabarwieniu łusek. W korzystnych warunkach w ciągu sezonu może przyrosnąć nawet kilkadziesiąt centymetrów.

Zobacz także: Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Zobacz także: Zakup iglaków – krok po kroku

Zobacz także: Jak dbać o iglaki?

Ciekawe odmiany żywotników

Oprócz żywotnika zachodniego `Brabant` bardzo szybkim przyrostem charakteryzują się odmiany żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata). Mają one lekko błyszczące łuski na górnej stronie i zwykle nie tracą koloru na zimę. Godna polecenia jest odmiana `Atrovirens` i `Martin`o ciemnozielonych łuskach oraz `Zebrina` o żółtopstrym ulistnieniu. Wartościową odmianą  jest też `Kórnik` o zielonych łuskach z żółtymi końcówkami. Żywotnik olbrzymi dobrze znosi zacienienie, ale może być nieco mniej odporny na mrozy. Do szybko rosnących żywotników zalicza się też mieszaniec żywotnika zachodniego i żywotnika olbrzymiego – żywotnik nibyolbrzymi (Thuja plicatoides). Jego ciekawa odmianą jest `Aureospicata` o szybkim wzroście i złocistożółtym zabarwieniu na końcówkach młodych przyrostów.

Należy pamiętać, że szybko rosnące odmiany żywotników, czyli tui mogą osiągać spore wysokości – po kilku latach trzeba będzie je przyciąć. W przeciwnym razie mogą szybko przerosnąć ogrodzenie i stać się wysokimi drzewami (nawet ponad 10 m). Przycinanie spowoduje, że rośliny ładnie się zagęszczą i utworzą ścianę zieleni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »