reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Bukszpan – choroby i szkodniki

Bukszpan – choroby i szkodniki

Bukszpan najczęściej choruje wtedy, gdy rośnie w niekorzystnych dla siebie warunkach albo gdy jest mocno osłabiony po zimie. Zimozielony bukszpan, który rośnie na zbyt suchym stanowisku lub jest nieco przemarznięty może być atakowany przez choroby i szkodniki. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Szkodniki

Na niewielkich liściach bukszpanu początkowo nie widać szkodników. Dopiero charakterystyczne objawy, takie jak deformacja liści – zwijanie się i zniekształcanie – są dla nas sygnałem, że z roślina dzieje się coś złego. Jest to z pewnością wynik żerowania mszycy – miodówki bukszpanowej, która żerując wytwarza tzw. rosę miodową i woskowe, białe poskręcane nici.

Aby skutecznie zwalczyć miodówkę należy dokładnie obserwować rośliny i opryskiwać rośliny już od maja. Skutecznymi środkami są: Mospilan 20 SP, Actellic 500 EC lub Provado Plus AE (preparat w aerozolu gotowy do użycia).

Zobacz także: Jak dbać o bukszpan?

Plamy na liściach

Różnego rodzaju plamy na liściach są najprawdopodobniej oznaką choroby grzybowej. Wodniste, brązowe plamy prowadzące do zamierania liści i pędów to jeden z najczęstszych objawów choroby. Chore pędy należy wyciąć i usunąć, a rośliny opryskać jednym z fungicydów: Bravo 500 SC, Sarfun 500 SC, Topsin M 70 WP. Gdy choroba powróci, oprysk należy wykonać jeszcze raz. Pojedyncze białe lub brązowe okrągłe plamy na brzegach blaszki liściowej to także oznaka choroby grzybowej (plamistości, zamierania pędów). Chorobę zwalczamy za pomocą oprysków (1–2 razy, co 10 dni) jednym z preparatów: Biosept 33 SL, Dithane M-45 80 WP, Eminent Star 312 SL, Sarfun 500 SC.

Zobacz także: Miniaturowe żywopłoty

Choroby fizjologiczne bukszpanu

Wczesną wiosną najmłodsze liście zmieniają kolor na rdzawobrązowy. Przebarwienia stopniowo się rozszerzają obejmując całą powierzchnię blaszki liściowej, a następnie także pędy. Przyczyną choroby może być niska temperatura pod koniec zimy i na początku wiosny lub zimowe wiatry wysuszające tkanki roślin. Rośliny reagują na gwałtowny wzrost temperatury wczesną wiosną – chcą rozpocząć wegetację, lecz nie mogą uzupełnić wody, bo gleba jest zmarznięta. W efekcie liście i pędy zamierają. Aby zapobiec temu zjawisku należy sadzić rośliny w miejscach osłoniętych od mroźnych, wysuszających wiatrów.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bukszpan.
Bukszpan.

Ryczałt ewidencjonowany17.94 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama