reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak pielęgnować hortensję bukietową?

Jak pielęgnować hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa, nazywana też hortensją wiechowatą, kwitnie pod koniec lata. Dzięki temu może być okazałą dekoracją ogrodowych zakątków w czasie, gdy większość ozdobnych krzewów już przekwitła. Hortensja bukietowa w odróżnieniu od hortensji ogrodowej jest bardziej wytrzymała na mróz i kwitnie na pędach tegorocznych. Jakich warunków wymaga hortensja bukietowa?

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) – krzew dorastający nawet do 2 m wysokości. Główny walor ozdobny tych krzewów to duże stożkowate (do 30 cm długości) kwiatostany zebrane w wiechy na szczytach jednorocznych pędów. Lekko różowe, białe lub zielonkawe kwiaty pojawiają się u jednych odmian w czerwcu, u innych dopiero w sierpniu i kwitną aż do października. Nawet po przekwitnięciu zaschnięte kwiaty są niezwykle dekoracyjne – używamy ich jako elementów suchych bukietów.

Hortensja bukietowa – bardziej odporna na mróz

Hortensja bukietowa kwitnie na pędach wytworzonych od wiosny. Z tego względu nie trzeba martwić się o to, że pąki kwiatowe mogą przemarznąć. Dlatego też nie trzeba specjalnie zabezpieczać krzewów hortensji na zimę. Jedynie na wypadek bezśnieżnej, bardzo mroźnej zimy podstawy pędów warto okryć korą, torfem lub stroiszem. Częste przemarzanie pąków i brak kwitnienia zdarza się hortensjom ogrodowym (Hydrangea macrophylla), gdyż kwitną na pędach zeszłorocznych.

Zobacz także: Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

O czym nie można zapomnieć?

Większość hortensji lubi gleby kwaśne (pH 4,5–5,5) lub lekko kwaśne i próchniczne. Najlepiej rosną i kwitną w półcieniu. Niektóre odmiany dobrze radzą sobie także w pełnym słońcu. Krzewy te należy co roku wiosną przyciąć nad trzecim–czwartym dolnym pąkiem. W przeciwnym razie pędy ogałacają się od dołu i rozkładają szeroko tworząc drobniejsze kwiatostany. Hortensje ogrodowe najlepiej prezentują się posadzone w dużych grupach (np. w towarzystwie innych hortensji, iglaków lub pod drzewami).

Zobacz także: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Ciekawe odmiany hortensji bukietowej

Popularne odmiany hortensji bukietowej to `Grandiflora` o dużych, biało kremowych, stożkowatych kwiatostanach. Białe kwiaty maja też odmiany  Kyushu`, `Tardiva`, oraz `Limelight`. Lekko różowe kwiaty ma z kolei odmiana `Pink Diamond`. Z każdym rokiem przybywa nowych odmian o efektownych kwiatach.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Hortensja bukietowa, nazywana też hortensją wiechowatą, kwitnie pod koniec lata.
Hortensja bukietowa, nazywana też hortensją wiechowatą, kwitnie pod koniec lata.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama