| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Grusza wierzbolistna – gruszki na wierzbie w ogrodzie

Grusza wierzbolistna – gruszki na wierzbie w ogrodzie

Grusza wierzbolistna – przysłowiowe, niemożliwe do pogodzenia wyrastanie gruszek na wierzbie jest jednak możliwe. Wszystko dzięki ozdobnemu gatunkowi gruszy, która do złudzenia przypomina wierzbę. Grusza wierzbolistna jest najczęściej rozłożystym krzewem lub niskim drzewem. Zmieści się w prawie każdym ogrodzie, a jej uprawa nie sprawi nam większych problemów.

Gruszka z wierzbowymi liśćmi

Grusza wierzbolistna (Pyrus salicifolia) dorasta do wysokości około 4–8 m i wykształca koronę z cienkimi, przewisającymi gałęziami (często nawet do ziemi). Zwraca uwagę lancetowatymi, wąskimi liśćmi podobnymi do liści wierzby. Są one szarozielone i pokryte kutnerem. Dzięki temu mają lekko srebrzyste zabarwienie. Krzewy pod koniec lata wykształcają małe, zielone owoce średnicy około 2–3 cm. Niewielkie kwiaty są białe, pachnące, rozwijają się razem z liśćmi w maju. Owoce są małe, twarde i niesmaczne.

Walory gruszy wierzbolistnej

Dzięki oryginalnemu zwisającemu pokrojowi (szczególnie u odmiany `Pendula`), szarawemu zabarwieniu ulistnionych koron i „gruszkom na wierzbie” jest to najbardziej popularny gatunek gruszy ozdobnej. Z daleka przypomina trochę oliwnik wąskolistny. Najlepiej sadzić ją pojedynczo, w eksponowanych miejscach dla uwydatnienia jej pokroju. W sprzedaży najczęściej można spotkać szczepione formy pienne gruszy wierzbolistnej.

Zobacz także: Niskie drzewa do małego ogrodu

Małe wymagania

Jest to roślina bardzo odporna na susze i mróz oraz wybitnie światłożądna, dlatego najlepsze będzie dla niej miejsce w pełni nasłonecznione. Ma niewielkie wymagania co do podłoża, zadowoli się każdą przeciętna glebą ogrodową. Nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie.

Zobacz także: Szybko rosnące drzewa iglaste

Zastosowanie

Gruszę wierzbolistną można sadzić w różnych typach ogrodów, jest jednym z podstawowych gatunków ozdobnych krzewów do stosowania w trudnych warunkach (także w zieleni miejskiej) odpornych na susze. Dobrze prezentuje się w połączeniu z innymi roślinami o srebrzystym zabarwieniu liści lub igieł lub w kontrastowych zestawieniach z drzewami i krzewami o bordowej barwie liści. Najlepiej sadzić ukorzenione rośliny (w pojemnikach), które mają już ukształtowaną koronę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »