reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Dlaczego ognik nie owocuje?

Dlaczego ognik nie owocuje?

Ogniki to krzewy sadzone na rabatach, w żywopłotach lub przy ścianach budynków. Ogniki są najpiękniejsze jesienią, kiedy obsypują się kolorowymi owocami przypominającymi jarzębinę . Zależnie od odmiany owoce mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Zdarza się jednak, że krzewy słabo kwitną i nie owocują tracąc swój jesienny urok. Jakie mogą być tego przyczyny?

Właściwe warunki uprawy ogników

Rośliny najczęściej słabo kwitną i owocują jeśli rosną w niekorzystnych dla siebie warunkach. Ogniki (Pyracantha) dobrze czują się na stanowisku osłoniętym od mroźnych wiatrów, gdyż mogą przemarzać. Najlepiej rosną, kwitną i owocują w miejscach nasłonecznionych. Wymagają dość żyznej zasadowej gleby, zasobnej w próchnicę, źle znoszą przesuszenie korzeni oraz przesadzanie. Przed posadzeniem krzewów warto zastanowić się, czy miejsce jakie przewidzieliśmy dla ogników będzie spełniało ich wymagania. W przeciwnym razie trudno oczekiwać by ogniki obficie i regularnie owocowały. 

Zobacz także: Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Odpowiednie terminy cięcia ogników

Ogniki owocują na pędach dwuletnich dlatego zbyt mocne cięcie raz do roku może być przyczyna słabego kwitnienia i owocowania. Co kilka sezonów (wiosną) warto jednak mocniej przyciąć roślinę w celu uformowania krzewu oraz pobudzenia jej do wytworzenia nowych pędów i do kwitnienia. Wtedy w kolejnych sezonach z pewnością zakwitnie i zaowocuje.

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Ognik – krzew uniwersalny

Ognik może być sadzony na rabatach pojedynczo i w grupach. Stosowany jest także do tworzenia niskich żywopłotów stanowiących ciernistą, trudną do sforsowania barierę. Sadzony przy podporach świetnie sprawdzi się jako dekoracyjna osłona ścian budynków. Owoce ognika są zimowym przysmakiem ptaków, które z pewnością ożywią uśpione ogrody. Ogniki zwracają uwagę niezwykle ozdobnymi owocami, dzięki którym stają się jesienno-zimową ozdobą ogrodów.

Kwiaty ogników (jak większość roślin z rodziny różowatych) są obupłciowe i nie jest prawdą, że do zakwitnięcia i wytworzenia owoców potrzebne są osobniki męskie i żeńskie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogniki to krzewy sadzone na rabatach, w żywopłotach lub przy ścianach budynków. Fot. Fotolia
Ogniki to krzewy sadzone na rabatach, w żywopłotach lub przy ścianach budynków. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Firma w Anglii Limited

Kancelaria księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama