reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Co posadzić za ogrodzeniem?

Co posadzić za ogrodzeniem?

Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik. Bliskość ulicy i ograniczone możliwość pielęgnacji sprawiają, ze rośliny, które posadzimy za ogrodzeniem muszą być odporne na ekstremalne warunki zarówno latem, jak i zimą. Jakie wybrać rośliny aby były odporne i dekoracyjne?

Zanim posadzimy rośliny za ogrodzeniem

Zanim wybierzemy rośliny na rabatę przed ogrodzeniem warto przygotować podłoże pod nasadzenia. Chodzi głównie o spulchnienie gleby i oczyszczenie jej z chwastów. Jeśli ziemia jest zbita i gliniasta, możemy zmieszać ją z piaskiem lub drobno mieloną, przekompostowana korą. Jeśli zaś podłoże jest piaszczyste i zbyt przepuszczalne, dodajmy do niego odkwaszonego torfu.

Wybór odpowiednich roślin

Najlepsze będą gatunki, które nieźle znoszą okresy suszy, mróz, zasolenie (sól na chodnikach zimą) oraz nie są wrażliwe na psi mocz (potrafi zniszczyć rośliny w krótkim czasie – szczególnie iglaki). Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie roślin mało wymagających, które nie potrzebują wiele pielęgnacji i jednocześnie są atrakcyjne (kolor liści, ciekawy pokrój).  Do wyboru mamy zarówno wyższe krzewy, jak i niskie rośliny o płożącym pokroju.

Zobacz także: Kwiaty fioletowe – GALERIA

Wyższe krzewy

Jeśli mamy nieco więcej miejsca możemy zdecydować się na posadzenie wyższych krzewów liściastych dorastających do około 1,5–2 m wysokości i podobnej szerokości. Mało wymagającymi krzewami są np. pęcherznica kalinolistna `Diabolo` o bordowych liściach lub żółtolistna odmiana `Luteus`. Z kolei krzewami dobrze znoszącymi zasolenie i susze są tamaryszki i rokitniki, jednak potrzebują więcej miejsca. Pas ziemi przed ogrodzeniem obsadzić można także odmianami derenia białego, forsycji, berberysu Thunberga, pigwowca japońskiego, irgi błyszczącej oraz tawuły van Houttea.

Zobacz także: Niskie rośliny okrywowe

Rośliny płożące

Kiedy mamy mniej miejsca lub nie chcemy sadzić wyższych krzewów, wybierzmy krzewy płożące. Sprawdza się tu m.in.: irga Dammera (w odmianach), jałowiec sabiński, sosna górska (kosodrzewina). Spośród niskich krzewów liściastych wybrać możemy: tawułę japońską (w odmianach z barwnymi liśćmi), karłowe odmiany berberysów, trzmielinę Fortune`a (w odmianach).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik.
Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama