| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zimowity jesienne – sadzenie

Zimowity jesienne – sadzenie

Zimowity jesienne są ostatnim kwitnącymi kwiatami wśród roślin bulwiastych i cebulowych przed nadejściem jesiennych chłodów. Zimowity jesienne są bardzo podobne do popularnych krokusów mogą być namiastką wiosny na rabatach przed nastaniem zimy. Zobacz kiedy posadzić cebulki Zimowitów i jakich potrzebują warunków?

Czas sadzenia bulw

Optymalny termin posadzenia bulw zimowitów jesiennych (Colchicum autumnale), to lipiec i sierpień. Po około miesiącu od posadzenia spod ziemi wyłaniają się fioletowe, różowe lub białe kielichy kwiatów pozbawione liści, które ukazują się dopiero wiosną. Wysokość kwiatów wynosi (w zależności od gatunku i odmiany) od 5 do 25 cm.

Gdzie posadzić Zimowity?

Najlepsze miejsce dla Zimowitów, to stanowiska słoneczne lub półcieniste. Zimowity wymagają gleby żyznej, o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym (pH 6,5–7). Kiepsko znoszą ziemię nadmiernie wilgotną oraz suchą i piaszczystą. Bulwy Zimowitów umieszczamy na głębokości 7–20 cm (wg zasady: głębokość sadzenia równa trzykrotnej wysokości bulwy). Odległość między roślinami nie powinna przekraczać 20 cm. Najlepiej wyglądają w dużych grupach na tle trawnika, na obrzeżu rabaty, na skalniaku lub wśród krzewów płożących. W jednym miejscu zimowit rośnie przez kilka lat, rozrastając się coraz bardziej i wydając coraz więcej kwiatów (nawet kilkanaście jednocześnie z jednej bulwy). Gdy pojawią się liście wiosną, zimowity podlewamy i zasilamy nawozem wieloskładnikowym dla roślin ogrodowych.

Zobacz także: Co zrobić jeśli nie zdążymy posadzić roślin cebulowych przed zimą?

Kiedy wykopać bulwy Zimowitów?

Sygnałem do wykopania, oczyszczenia i podzielenia cebul jest żółkniecie liści. Najczęściej przypada to na początek lipca. Bulwy Zimowitów przechowujemy w cieniu, pod dachem do przełomu lipca i sierpnia, kiedy ponownie je sadzimy.

Należy pamiętać, że zarówno w stanie suszonym, jak i świeżym wszystkie części Zimowita są  trujące dla zwierząt i ludzi. Substancją toksyczną jest kolchicyna oraz inne alkaloidy. Spożycie tej rośliny powoduje podrażnienia jamy ustnej, krwiste wymioty, biegunki, uszkodzenia organów wewnętrznych, a w ostrych przypadkach zanik szpiku kostnego.

Zobacz także: Jak pielęgnować ogród jesienią?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 Zimowity jesienne są bardzo podobne do popularnych krokusów mogą być namiastką wiosny na rabatach przed nastaniem zimy.
Zimowity jesienne są bardzo podobne do popularnych krokusów mogą być namiastką wiosny na rabatach przed nastaniem zimy.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »