| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Wysokie rośliny okrywowe

Wysokie rośliny okrywowe

Do wysokich roślin okrywowych należą przede wszystkim krzewy. Mogą stać się schronieniem i stołówką dla ptaków, np. irgi. Sadząc wysokie rośliny okrywowe musimy pamiętać, że ze względów kompozycyjnych nie będą się najlepiej prezentowały pod dużymi drzewami. Świetnie natomiast sprawdzą się jako naturalne odgrodzenie części ogrodu spełniających różne funkcje np. części warzywnej od kwiatowej. Jeśli mamy do obsadzenia stok, najniższe rośliny powinny znaleźć się u jego podnóża, średnie nieco wyżej a najwyższe na jego szczycie.

Irga (Cotoneaster)

Zimozielony krzew. W Polsce w stanie dzikim występują cztery jego gatunki. Irga posiada jasnozielone liście, drobne kwiaty i czerwone jagody. Najpopularniejsze wysokie odmiany to irga pozioma (Cotoneaster horizonatlis) i irga drobnolistna (Cotoneaster microphyllus). Obie osiągają wysokość 60–90 cm. Liście irgi poziomej jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-czerwony kolor. Irga lubi słoneczne stanowiska. Ma małe wymagania glebowe. Wyżej wymienione odmiany należy sadzić w odstępach 90 cm. Inne, bardziej rozłożyste można sadzić nawet co półtora metra.

Zobacz także: Które rośliny okrywowe wybrać do ogrodu?

Trzmielina Fortune'a (Euonymus fortunei)

Zimozielony krzew pochodzący z Japonii, Chin i Korei. Odmiana Colorata wytwarza jaskrawozielone liście, które jesienią robią się czerwone, Emerald Gaiety ma ciemnozielone i biało obrzeżone liście różowiejące zimą, Emerald'n Gold jest zielono-złoty. Trzmielina lubi żyzną i wilgotną glebę. Może rosnąć zarówno na słonecznym jak i lekko zacienionym stanowisku. Podczas silnych mrozów należy przykryć ją zabezpieczając przed przemarznięciem. Dorasta do 60 cm. Należy sadzić ją w odstępach 30–90 cm.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o roślinach okrywowych?

Liriope (Liriope muscali)

Trawopodobna roślina. Lubi zacienione stanowiska osłonięte od wiatru. Dobrze rośnie na żyznych, przepuszczalnych i wilgotnych glebach. Późnym latem wytwarza fioletowe kwiaty. Zimą należy okryć ją przed mrozem. Osiąga wysokość 60 cm. Należy ją sadzić w odstępach 15–20 cm.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Do wysokich roślin okrywowych należą przede wszystkim krzewy.
Do wysokich roślin okrywowych należą przede wszystkim krzewy.

Sadząc wysokie rośliny okrywowe należy pamiętać, że ze względów kompozycyjnych nie będą się najlepiej prezentowały pod dużymi drzewami.
Sadząc wysokie rośliny okrywowe należy pamiętać, że ze względów kompozycyjnych nie będą się najlepiej prezentowały pod dużymi drzewami.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »