| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak stworzyć dziką łąkę?

Jak stworzyć dziką łąkę?

Dzika łąka jest ukłonem w kierunku lokalnej flory. Dzika łąka to doskonały wybór dla tych, którzy tęsknią za kwiecistymi obszarami. Motyle i pszczoły chętniej będą odwiedzały rośliny, dzięki którym żywią się i rozmnażają od pokoleń. Dzika łąka ponadto nie wymaga zbyt wielu prac pielęgnacyjnych.

Nasiona

Nasiona do obsiania dzikiej łąki można skomponować samemu w odpowiednim czasie zbierając je z  wybranych przez nas roślin lub kupując je i mieszając. Najwygodniej jednak kupić gotową mieszankę, która będzie odpowiednio skomponowana. W jej skład wchodzą najczęściej nasiona maku, chabra, wyki, złocienia i rumianu polnego.

Pielęgnacja

Łąk wręcz nie należy nawozić. Mogłoby to spowodować rozrost trawy i zmniejszyć kwitnienie. Łąki należy kosić by samosiejki krzewów i drzew nie zagłuszyły kwiatów. Należy pamiętać by kosić dopiero po przekwitnięciu i zawiązaniu nasion. W przeciwnym razie utrudnimy roślinom wyrośnięcie za rok. Pokost zbieramy następnego dnia by pozwolić aby jak największa liczba nasion opadła na podłoże. Kosić wystarczy raz, dwa razy do roku. Zamiast koszenia łąkę można ugnieść jeżdżąc po niej samochodem lub tocząc ciężką drewnianą belkę. Alternatywą jest też wypuszczenie na łąkę zwierząt roślinożernych.

Zobacz także: Jak założyć łąkę kwietną?

Estetyka

Nad dziką łąką powinniśmy mimo wszystko panować. Jeśli jakiś gatunek rośliny rozrasta się nadmiernie zagłuszając inne, powinniśmy go od czasu do czasu przerzedzić. Dobrze jest też siać w kępach kompozycje roślin tworząc swoiste rabaty. By łąka nie stwarzała wrażenia zaniedbanego poletka, do którego nie dotarliśmy z kosiarką, możemy między rabatami stworzyć przystrzyżone, trawiaste alejki. Stworzą one efektowny kontrast uporządkowanego z wybujałym, niskiego z wysokim i wniosą pewien rodzaj harmonii do naszej dzikiej łąki.

Zobacz także: Alternatywa dla trawnika

Korzyści

Jak można zauważyć dzika łąka nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Cieszy oczy przez długi czas  kwitnąc w różnych kolorach. Łąki kwietnej nie nawozimy ani nie pryskamy środkami ochrony roślin. Tworzymy mały ekosystem. Nasz ogród może stać się siedliskiem dla motyli, chrząszczy i innych owadów. Niedocenianą często korzyścią jest możliwość kulinarnego zastosowania naszych roślin. Możemy przy pomocy starych zielników odkrywać ich właściwości i smaki tworząc wyrafinowaną sałatkę z podagrycznika czy placki z pokrzyw, których pozazdrościłby nam każdy smakosz.

Tekst na podstawie książki: Ogrodnictwo dla bystrzyków. Autor: Sue Fisher

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dzika łąka nie wymaga zbyt wielu prac pielęgnacyjnych
Dzika łąka nie wymaga zbyt wielu prac pielęgnacyjnych

Dzika łąka jest ukłonem w kierunku lokalnej flory.
Dzika łąka jest ukłonem w kierunku lokalnej flory.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »